Powiat kluczborski, gmina Byczyna

(nazwa niemiecka: Wilmsdorf, Kreis Kreuzburg)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Neogotycki dwór w Dobiercicach wzniesiono około połowy XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony, nakryty dachami o niewielkim spadku, pokrytymi papą. Bryłę dworu tworzy klika prostopadłościanów o różnych kształtach i wysokości. Część centralna dwukondygnacjowa, reszta jednokondygnacjowa, z zagospodarowanym poddaszem. Dwór w znacznym stopniu przebudowany w drugiej połowie XX w. z zatarciem cech stylowych. Fasada dziewięcioosiowa, o częściowo zmienionym układzie otworów okiennych. Główne wejście poprzedza drewniany ganek. Elewacje uproszczone, zachowały charakterystyczne dla neogotyku nadokienniki w formie gzymsów nadwieszonych, bardzo podobne do zastosowanych m.in. w pałacu w Grudyni Wielkiej (pow. głubczycki). Kształt budynku przypomina nieistniejące skrzydło rezydencji w Łubowicach (pow. raciborski): rozwiązanie neogotyckie pozbawione wieży, symetryczne, z wyższą częścią centralną i pierwotnie bogatym detalem.

Dwór w Dobiercicach obecnie pełni funkcje mieszkaniowe i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki, dlatego możliwe są kolejne przebudowy zacierające jego pierwotny wygląd. Do dworu przylega dawny park w stylu angielskim o powierzchni 3,21 ha. Park obecnie przypomina zaniedbany las, dominują w nim akacje, jesiony, lipy drobnolistne, występują również dęby szypułkowe, olsze, graby, brzozy brodawkowate. Nieliczne okazy starodrzewu, wiek większości drzew to 40-50 lat. Układ kompozycyjny parku zatarty, dawne polany widokowe wykorzystuje się jako ogródki warzywne, dwa stawy są całkowicie zabagnione i zarośnięte rzęsą wodną. Park teoretycznie podlega ochronie konserwatorskiej.

 

Zabytki w Dobiercicach

Do rejestru zabytków w Dobiercicach wpisano kościół parafialny p.w. św. Jana z Dukli, 1861r. (nr rej.: A-50/2007 z 13.02.2007r.), murowane ogrodzenie (nr rej.: j. w.), park (nr rej.: 37/79 z 27.12.1979r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Dobiercic jest dosyć trudny ze względu na niewielką liczbę autobusów PKS zatrzymujących się w tej miejscowości. Wybierając ten sposób dojazdu trzeba najpierw dotrzeć pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór do Kluczborka, a dalej jechać autobusem w kierunku Roszkowic. Ewentualnie można zabrać do pociągu rower i ostatnie 15 km z Kluczborka do Dobiercic pokonać o własnych siłach. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 w kierunku Poznania do Kluczborka. Z Kluczborka najlepiej wyjechać lokalną drogą prowadzącą przez Kujakowice Dolne i Łowkowice do Dobiercic. Odległość: w jedną stronę około 115 km. Na miejscu samochód można zostawić w bocznej ulicy prowadzącej do gospodarstwa rolnego.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla