Powiat kluczborski, gmina Wołczyn

(nazwa niemiecka: Burgsdorf, Kreis Kreuzburg)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dwór w Brzezinkach został wzniesiony w pierwszej połowie XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany. Wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, częściowo podpiwniczony sklepionymi piwnicami, parterowy, nakryty dachem naczółkowym z nowszymi lukarnami w elewacji ogrodowej. Dwór wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Fasada (elewacja zachodnia) pierwotnie siedmioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem, ponad którym niewielki trójkątny przyczółek. W elewacji ogrodowej wejście zamknięte półkoliście. Od południa i północy nowsze przybudówki, północna wykorzystywana dziś jako budynek mieszkalny. Około 1960 r. dwór posiadał podziały ramowe w narożnikach, profilowane obramowanie wejścia, a jego dach wykonany był z dachówki. Obecnie budynek jest niezagospodarowany.

Od wschodu do dworu przylega park krajobrazowy typu angielskiego, z XIX w., o powierzchni 0,95 ha. W drzewostanie parku dominują rodzime gatunki: dąb szypułkowy, jesion wyniosły, klon pospolity, lipa drobnolistna, grab zwyczajny.

W otoczeniu dworu zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.

W Brzezinkach warto również zobaczyć drewniany kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP. Świątynia wzniesiona ok. 1550 r., rozbudowana w 1693 r. W jej wnętrzu zachowały się cenne polichromie oraz bogate wyposażenie.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Brzezinek jest trudny. W ciągu dnia przez miejscowość przejeżdża klika autobusów PKS z Kluczborka do Wołczyna. Do Kluczborka można dotrzeć pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, a dalej DK 11 w stronę Poznania. W miejscowości Krzywizna należy zjechać z tej trasy w lewo, w lokalną drogę, która przez Rożnów i Skałągi prowadzi do Brzezinki. Odległość: w jedną stronę około 120 km. Na miejscu samochód można zostawić przy bocznej drodze, prowadzącej wzdłuż granicy podworskiego parku.

 

Damian Dąbrowski,

Luty 2010 r.

Joomla templates by a4joomla