Powiat wrocławski, gmina Sobótka

(nazwa niemiecka: Striegelmühle, Kreis Schweidnitz, Kreis Breslau)

 

 

Na przedwojennej widokówce ze Strzegomian, dostępnej m.in. w tym miejscu http://dolny-slask.org.pl/759117,foto.html?idEntity=506793 (dostęp 30 czerwca 2013r.) znajduje się budynek o cechach klasycystycznych opisany jako Schloss. Obiekt ten prawdopodobnie był siedzibą zarządców folwarku, którego zabudowania znajdują się w jego pobliżu.

 

 

Obecnie budynek rządcówki w Strzegomianach jest własnością prywatną, teren wokół ogrodzony. Zabytek pełni funkcję mieszkalną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz, zza ogrodzenia, z głównej drogi przebiegającej przez miejscowość.

Zabytki w Strzegomianach

Do rejestru zabytków w Strzegomianach wpisano spichrz z 1764r. (22.08.1966r., nr rej.: 1811). W ewidencji zabytków znajduje się cały zespół folwarczny przy ulicy Wrocławskiej: rządcówka (ul. Wrocławska 1), spichlerz, obecnie dom mieszkalny, stajnia, wozownia, obora (ul. Wrocławska 2), obora z częścią mieszkalną (ul. Wrocławska 2a).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Strzegomian zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Sobótki, Sulistrowiczek i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Pietrzykowice (w przyszłości ma zostać zlikwidowany), następnie drogą lokalną przez Biskupice Podgórne do Małuszowa i dalej DK35 w stronę Świdnicy. W miejscowości Mirosłowice z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Sobótki przez Rogów Sobócki. Z Sobótki do Strzegomian prowadzi ulica Jakuba. Dawny folwark wraz z rządcówką położone są we wschodniej części miejscowości. Dwór znajduje się po prawej stronie głównej drogi (ulica Wrocławska) a budynki gospodarcze po lewej stronie. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190km. Pałac znajduje się na prawo od głównej drogi. Samochód można zaparkować na poboczu ulicy Wrocławskiej w pobliżu rządcówki.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla