Powiat wrocławski, gmina Mietków

(nazwa niemiecka: Mettkau, Kreis Neumarkt, następnie Kreis Breslau)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1326r. Na przestrzeni wieków majątek w Mietkowie należał między innymi do przedstawicieli rodów von Seidlitz, von Schindel, von Glaubitz i von Pinto. W latach trzydziestych XX wieku posiadłość została rozparcelowana przez Śląską Spółkę Ziemską. Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac w Mietkowie znalazł się w gestii Gromadzkiej Rady Narodowej. Stan budynku pod jej pieczą ulegał stałemu pogorszeniu. Jeszcze w 1958r. określano go jako częściowo zdewastowany, a już osiem lat później jako poważnie uszkodzony. W 1969r. w pałacu istniały jeszcze dwa mieszkania. Ostatecznie zrujnowany zabytek opuszczono w latach osiemdziesiątych XX wieku. Obecnie właścicielem resztek pałacu pozostaje Urząd Gminy w Mietkowie. Gmina nie posiada zarówno środków jak i pomysłu na zagospodarowanie ruin.

 

Dwór

W połowie szesnastego stulecia w Mietkowie wzniesiono obronną wieżę mieszkalną. W XVIII w. wieżę rozbudowano i przekształcono w dwór. Następnie budowlę tę po 1855r. przebudowano na neogotycki pałac.

Budynek murowany z kamienia i cegły, pierwotnie potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, z kwadratową wieżą w jednym z naroży, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacyjny. Zachowane mury obwodowe i część ścian działowych. Od południa i wschodu pałac otaczają pozostałości fosy. Do budynku przylega zaniedbany park krajobrazowy.

 

Zabytki w Mietkowie

Do rejestru zabytków w Mietkowie wpisano dwór obronny (22.08.1965r., nr rej.: 1798).

 

Informacje praktyczne i dojazd

W Mietkowie znajduje się stacja kolejowa. Dzięki niej dobry dojazd do miejscowości zapewniają pociągi z Jeleniej Góry, Wałbrzycha i Wrocławia. Po za tym w Mietkowie zatrzymują się busy prywatnych przewoźników i autobusy PKS kursujące na trasie Maniów – Wrocław. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd pociągiem z Wrocławia. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kąty Wrocławskie, a następnie lokalnymi drogami przez Kilianów, Piławę i Milin. Ruiny pałacu wraz z parkiem znajdują się w południowo-zachodniej części wioski, na prawo od drogi do Borzygniewu. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 200km. Samochód można zaparkować obok ruin zabytku.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla