Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka: Hirtweiler, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Ruiny niewielkiego XIX –wiecznego dworu. W okresie PRL-u budynek biurowy gospodarstwa rolnego. Po zmianach ustrojowych państwowe gospodarstwo rolne zostało zlikwidowane, a jego budynki zniszczone. Jak widać na jednym ze zdjęć w 2002 roku dwór był jeszcze w dobrym stanie. Zamurowane otwory wejściowe nie stanowiły jednak problemu dla wszelakiej maści złodziei i szabrowników. W wyniku ich działań z dworu pozostały tylko ruiny. Otaczający dwór park został w znacznym stopniu wykarczowany. Na dawnym obszarze dworskim wyrósł za to piękny blaszany budynek pewnej firmy. W pobliżu zachowały się dwa budynki mieszkalne dawnego folwarku.

 

Dwór był murowany z cegły, potynkowany, parterowy z mieszkalnym poddaszem, dach ostatnio pokryty eternitem. Front trzyosiowy, z niewielkim centralnym piętrowym ryzalitem, w elewacji tylnej znajdował się niewielki ganek. Biorąc pod uwagę wielkość i kształt otworów okiennych, pokrycie dachu, brak detali architektonicznych można stwierdzić, że obiekt w czasach PRL przeszedł generalną przebudowę.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dla osób, które chciałyby zobaczyć ruiny dworu w Jaśkowicach korzystając z komunikacji publicznej nie mam dobrych informacji. Ten sposób dojazdu jest prawie niemożliwy, jakimś rozwiązanie byłoby połączenie wycieczki pociągiem z jazdą na rowerze. Do Pyskowic dojeżdżają pociągi relacji Gliwice – Opole, a dalej trzeba już poruszać się o własnych siłach. Dojazd samochodem: z Gliwic proponuję jechać DK 901 do Pyskowic, następnie w kierunku Łubia lokalną drogą, z której na końcu Pyskowic (za szkołą) trzeba skręcić w prawo w drogę do Jaśkowic. W jedną stronę około 16 km. Na miejscu bez problemu można zaparkować samochód, po dawnym gospodarstwie rolnym pozostał obszerny plac. Radzę jednak zbytnio nie oddalać się od samochodu i uważać nie tylko na szwędające się po okolicy bezpańskie psy…

 

Damian Dąbrowski

Marzec 2009r.

 

 

Joomla templates by a4joomla