Powiat tarnogórski, gmina Zbrosławice

(nazwa niemiecka: Ziemientzitz, w latach 1936-1945 Ackerfelde, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Niewielka i niepozorna wioska o długiej i bogatej przeszłości sięgającej XIII wieku, kiedy to w roku 1286 wzmiankowany był rycerz Ziemienta z Ziemięcic. W kolejnych wiekach osada należała m.in. do rodzin Krzystek i Ziemięckich. Rody te najprawdopodobniej miały w niej swoją siedzibę, jednak dzisiaj nie pozostał po niej żaden ślad, a istniejący dwór pochodzi z końca XIX w., z czasów kiedy właścicielami wsi byli von Strachwitz`owie.

Dwór nie jest zbyt okazały, gdyż nie był siedzibą rodu von Strachwitz, a jedynie zarządcy majątku.

Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym. Elewacja frontowa (wschodnia) 9-osiowa, z umieszczonym centralnie wejściem. Elewacja tylna o zmienionym układzie otworów okiennych. Do płn. elewacji bocznej dostawiona niewielka dwuosiowa przybudówka. Do płd. elewacji bocznej przylega zrujnowany budynek gospodarczy. Elewacje pozbawione cech stylowych, jedynie otwory okienne fasady w skromnych obramieniach.

Dwór obecnie pełni funkcje mieszkalne, można go obejrzeć z zewnątrz. W pobliżu zachował się cenny zespół budynków folwarcznych, niestety część z nich jest w złym stanie technicznym i najprawdopodobniej już wkrótce zostanie wyburzona. Najbardziej wartościowym obiektem jest spichlerz z 1780 r.

W Ziemięcicach znajdują się również ruiny kościoła św. Jadwigi, z gotyckim prezbiterium z XVI w. oraz nawą i wieżą z końca XVII w.

 

Zabytki w Ziemięcicach

Do rejestru zabytków w Ziemięcicach wpisano ruinę kościoła p.w. św. Jadwigi, XV/XVI w. (nr rej.: 498/56 z 2.11.1956r. oraz 279/60 z 7.03.1960r.); spichrz, XVIII w. (nr rej.: 278/60 z 7.03.1960r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Ziemięcic z Gliwic można łatwo dotrzeć autobusami KZK GOP. Przez Ziemięcice przejeżdża autobus 288 Gliwice – Przezchlebie, można również skorzystać z linii 80 Gliwice – Tarnowskie Góry i 112 Gliwice – Tarnowskie Góry, przy czy w dwóch ostatnich przypadkach należy wysiąść na przystanku Świętoszowice skrzyżowanie i podejść do Ziemięcic około 0,5 km. Z wspomnianego przystanku widoczne są zabudowania folwarczne, na które należy się kierować.

Planującym dojazd samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 kierunek Tarnowskie Góry, w miejscowości Szałsza skręcamy w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Kamieńca, dojeżdżamy nią do Świętoszowic i skręcamy ponownie w lewo w drogę do Ziemięcic. Na miejscu proponuję zostawić samochód na dużym parkingu w pobliżu kościoła, bardzo blisko zabudowań dworskich.

 

Damian Dąbrowski

Kwiecień 2009 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla