Powiat gliwicki, gmina Toszek

(nazwa niemiecka Gross Kottulin, w latach 1936-1945 Rodenau, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Niewielki neogotycki pałac z 1873r., w którym obecnie znajduje się szkoła podstawowa. Przy pałacu zaniedbany park krajobrazowy o pow. około 6 ha. W pobliżu budynki gospodarcze, w tym jeden z przełomu XVIII i XIX w.

Majątek w Kotulinie wchodził w skład dóbr książąt zu Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. W 1930 roku jego powierzchnia wynosiła 484ha, w tym 430ha pól uprawnych, 45ha łąk, 6ha parku, 3ha dróg i podwórzy gospodarczych. Na folwarku działała gorzelnia. Gospodarstwo prowadził inspektor Rindfleisch, mieszkający w Kotulinie. Przed 1937 rokiem posiadłość została rozparcelowana.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Z Gliwic jest bardzo dobry dojazd do Kotulina. Korzystając z komunikacji publicznej możemy wybrać PKS lub pociąg relacji Gliwice – Opole. Wybierającym podróż własnym samochodem proponuję trasę: z Gliwic DK 901 do Pyskowic, dalej DK 94 w kierunku Strzelec Opolskich, za miejscowością Płużnica Wielka skręcamy w lewo w lokalną drogę do Kotulina. Na miejscu samochód można zostawić na parkingach przy sklepach w pobliżu pałacu lub przy kościele. Pałac znajduje się w centrum miejscowości.

(w przygotowaniu pełna wersja artykułu)

 

Damian Dąbrowski

Marzec 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla