Powiat strzelecki, przysiółek miasta Zawadzkie

(nazwa niemiecka: Zawadzki, w latach 1936 – 45 Andreashütte, Kreis Gross Strehlitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

W połowie XIX w. hrabia Andrzej Renard ze Strzelec na terenie obecnych leśnictw Zawadzkie - Dębie, Rytwiny, Wyrki, Wierchlesie, Łaziska i częściowo Jaźwin utworzył rezerwat leśny, zwany „Tiergarten” (Zwierzyniec leśny). Na obszarze tym hodowano jelenie sika, jelenie karpackie, daniele oraz muflony. W 1856 r. na terenie rezerwatu, w kolonii Kąty hrabia Andrzej Renard wybudował zameczek myśliwski. Zameczek określany jako „Jagdschloss Malepartus” do 1880 r. był siedzibą miejscowego nadleśnictwa. Od 1910 r. właścicielem zameczku był hrabia Franz Hubert von Thiele – Winckler z Mosznej. Po drugiej wojnie światowej budynkiem zarządzały Lasy Państwowe, które odsprzedały go Zgromadzeniu Braci Szkolnych. Obecnie zameczek jest częścią Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci.

 

Zameczek myśliwski murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony w konstrukcji tzw. muru pruskiego, podpiwniczony, dwukondygnacjowy nakryty wysokimi wielospadowymi dachami. Budynek o skomplikowanej bryle urozmaiconej przez liczne ryzality, szczyty i werandy, z dominantą w postaci sześciobocznej wieży. Nad głównym wejściem umieszczono kartusze herbowe.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną: do Zawadzkiego można dojechać autobusem PKS ze Strzelec Opolskich (kilka kursów w dni robocze). W Strzelcach Opolskich zatrzymuje się pociąg relacji Gliwice – Opole. Samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 901 do Wielowsi, a dalej DK 907 do centrum Zawadzkiego, gdzie trzeba skręcić w lewo w ul. Strzelecką (DK 426), a następnie w prawo, w leśną drogę prowadzącą do zameczku. Parking znajduje się przed wejściem na teren Domu Pomocy Społecznej. Odległość: w jedną stronę około 45 km.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla