Powiat strzelecki, gmina Strzelce Opolskie

(nazwa niemiecka: Rosmierka, w latach 1936-1945 Gross Massdorf, Kreis Gross Strehlitz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Średniowieczne dzieje Rozmierki skrywają mroki historii. Pierwszymi znanymi właścicielami wioski była rodzina von Falkenberg, wzmiankowana pod rokiem 1413. Kolejni znani właściciele to w latach 1539 – 1575 rodzina Nawoy z pobliskiej Dolnej. Następnie do 1600 r. miejscowość należała do Piotra Strzeli von Obrowiec. Z wieku XVII przetrwało niewiele informacji o Rozmierce, w roku 1642 właścicielem był Wilhelm Warlowski, osiem lat później Johan Koszucki, a przed 1685 r. Anna Borzinska z domu Rapatzka. W latach 1685 – 1703 wioska należała do dóbr strzeleckich rodziny Colonna, a następnie do hrabiego von Peterswalde (1703-1718) i hrabiego von Jordan (1718-1722). Kolejny znany właściciel wioski to hrabia Jan Arz von Wassek, który w 1832 r. sprzedał majątek rodzinie von Strachwitz. W rękach Strachwitzów posiadłość pozostała do końca drugiej wojny światowej. Przedstawiciele rodziny von Strachwitz czasami odwiedzali Rozmierkę, lecz na co dzień w miejscowym dworze mieszkał zarządca ich majątku. Obecnie dwór jest własnością prywatną, teren wokół niego nie jest ogrodzony i brak jakichkolwiek tablic zakazujących wstępu, mimo to właściciele nie przepadają za turystami. Dworek bez problemu można zobaczyć z większej odległości, z drogi. W pobliżu przetrwały budynki dawnego folwarku, z których część znacznie przekształcona: dawny browar zmieniono na budynek mieszkalny, a gorzelnię na budynek gospodarczy. Najlepiej zachowany jest spichlerz z przełomu XVIII i XIX w. przed którym znajduje się kapliczka z połowy XIX w., wzniesiona w formie czworobocznego słupa na cokole.

Skromny klasycystyczny dwór w Rozmierce powstał najprawdopodobniej około 1800 r. Budynek murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, parterowy, nakryty wysokim dachem mansardowym z naczółkami. Fasada (elewacja północna) siedmioosiowa, z centralnie umieszczonym niewielkim drewnianym portykiem kolumnowym, ponad którym trójkątny szczyt. Elewacje pozbawione podziałów i wszystkich detali. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Jedno pomieszczenie nakryte sklepieniem kolebkowym, w pozostałych sufity, z nich część z fasetą. W wejściu zachowane drzwi klasycystyczne z dekoracją rozetową.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Rozmierki można bardzo łatwo dotrzeć komunikacją publiczną. Najpierw należy dojechać do Strzelec Opolskich, proponuję skorzystać z pociągu Gliwice – Opole, który zatrzymuje się w Strzelcach, dalej trzeba jechać PKS-em. Autobusy pomiędzy Rozmierką a Strzelcami Opolskimi kursują kilkanaście razy dziennie (w dni robocze). Samochodem z Gliwic proponuję jechać autostradą A4 do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i DK 94 w kierunku Opola, z której należy skręcić w prawo w lokalną drogę do Rozmierki. Odległość: w jedną stronę około 50 km. Na miejscu proponuję zostawić samochód na niewielkim placu przed spichlerzem. Dwór jest widoczny z drogi, adres: ul. Strzelecka 51.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla