Powiat oleski, gmina Rudniki

 

Rys historyczny i stan obecny:

Miejscowość znajduje się w gminie Rudniki, nie związanej historycznie ze Śląskiem. Obszar ten przez wieki dzielił losy ziemi wieluńskiej, po rozbiorach Rzeczpospolitej został włączony do zaboru rosyjskiego, następnie wszedł w skład odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego.

 

Dwór

Niewielki klasycystyczny dwór w Starym Bugaju został wzniesiony w 1832 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnie usytuowanym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem filarowym, podtrzymującym trójkątny przyczółek. Elewacje budynku posiadają jeszcze ślady boniowania, dwór jest remontowany, wymieniono między innymi dach i okna.

Na temat historii zabytku nie posiadamy praktycznie żadnych informacji. Obecnie dwór jest własnością prywatna, można go zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości. W pobliżu niewielki zagajnik z oczkiem wodnym, być może pozostałość po parku krajobrazowym.

 

Zabytki w Starym Bugaju:

Do rejestru zabytków sztuki w Starym Bugaju został wpisany dwór (26.11.1983 r., nr rej.: 395/83).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do miejscowości Stary Bugaj zapewniają autobusy PKS kursujące z Olesna, Bobrowa, Opola i Praszki. Najwięcej połączeń jest na trasie Olesno – Stary Bugaj, dlatego proponuję ten wariant dojazdu. Do Olesna można bez problemu dotrzeć pociągiem, np. z Tarnowskich Gór lub Katowic.  Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 w kierunku Poznania. W miejscowości Sowczyce z tej ostatniej trasy można skręcić w prawo w drogę prowadzącą do miejscowości Borki Małe, skąd DK 494 prowadzi do Bodzanowic. Dalej najlepiej jechać lokalnymi drogami przez Wichrów, Starokrzepice, Bobrową. Dwór znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Cieciułowa. Odległość: w jedną stronę około 105km. Samochód można zostawić na skraju niewielkiego zagajnika znajdującego się pomiędzy drogą a dworem.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2011

Joomla templates by a4joomla