Powiat nyski, gmina Kamiennik

(nazwa niemiecka: Gläsendorf, Kreis Grottkau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki dziejów miejscowości sięgają XIII w. W 1302 r. po raz pierwszy wzmiankowano w Szklarach kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła.

Skromne informacje źródłowe o właścicielach Szklar nie pozwalają dokładnie przedstawić losów wioski. W 1720 r. właścicielami majątku w Szklarach była rodzina von Hemm. W drugiej połowie osiemnastego stulecia dobra te należały już do rodu von Hannekart.

Skromny dwór zbudowany został zapewne w XIX w., mniej więcej w środku miejscowości, być może w miejscu wcześniejszej budowli. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem naczółkowym wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym wysokimi kamiennymi schodami. Ponad wejściem wmurowany kamienny kartusz herbowy, powyżej nowsze okno, a nad nim pozostałość niewielkiego trójkątnego przyczółka. Budynek przebudowany z zatarciem cech stylowych, jego elewacje zachowały pozostałości wydatnych gzymsów: międzypietrowego i wieńczącego. Wejście do dworu z kamiennym obramowaniem, otwory okienne prawdopodobnie posiadały prostokątne obramowania.

Dawny dwór w Szklarach to prywatny budynek mieszkalny, można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Rezydencję otaczał niezachowany park krajobrazowy, na terenie którego przetrwały pojedyncze okazy drzew. Budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki. W rejestrze znajduje się natomiast kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła, wpisany 17.02.1966 r., po nr rej.: 1157/66.  

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Szklar jest trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Nysy, najlepiej pociągiem z Gliwic, z przesiadką w Kędzierzynie – Koźlu lub Opolu. Następnie z Nysy do Szklar kursują autobusy PKS, niestety jeżdżą one dosyć rzadko (6 kursów) i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK 46 w stronę Nysy do miejscowości Pakosławice. Dalej trzeba niestety jechać labiryntem dróg lokalnych, przez miejscowości: Reńska Wieś, Smolice, Biechów, Jaszów, Kłodobok, Cieszanowice i Kamiennik. Zaletą tej trasy jest możliwość zobaczenia dworów i pałaców w Biechowie, Smolicach, Cieszanowicach i Kamienniku. Odległość: w jedną stronę około 140 km. Dwór w Szklarach znajduje się w centrum miejscowości po lewej stronie głównej ulicy. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla