Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Minkowsky, w latach 1936-45 Seydlitzruh, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości pochodzi już z 1300 r., jednak przez kilkaset lat nie odgrywała ona znaczniejszej roli. W XVII w. właścicielem Minkowskiego był Daniel Hess von Stein (1582-1648), wioska należała również do rodziny von Boeck. Losy miejscowości odmieniły się w połowie XVIII w., kiedy to zakupił ją generał pruski Fryderyk Wilhelm von Seydlitz. Po 1765 r. rozpoczął on wznoszenie rokokowego pałacu, nawiązującego do rezydencji w Sanssouci. Generał zmarł w 1773 r., a budowę zakończono dopiero w 1784 r. dla Wilhelminy Albertyny Mączyńskiej. Później pałac należał do rodzin von Henneberg i von Prittwitz. W 1851 r. Moryc Karol von Prittwitz sprzedał majątek hrabiemu Karolowi Aleksandrowi von Wartensleben.

Stan pałacu we wrześniu 2009 roku

Rokokowy pałac przebudowany około 1900 i 1917 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, na wysoko sklepionych piwnicach, parterowy, z piętrową częścią środkową, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Fasada (elewacja południowa) trzynastoosiowa, z centralnym wgłębionym portykiem podtrzymującym balkon. Nad trzema środkowymi osiami fasady trójkątny przyczółek. Elewacja ogrodowa jedenastoosiowa z półkolistym dwukondygnacjowym ryzalitem na osi, zwieńczonym tarasem. Od zachodu do pałacu przylega dwukondygnacyjne skrzydło gospodarcze, przebudowane na budynek mieszkalny. Elewacja wschodnia przekształcona w 1917 r. poprzez dostawienie piętrowej przybudówki. Z elewacji budynku w znacznym stopniu odpadły tynki i ozdobne detale. Pozostały fragmenty boniowania, prostokątne obramowania otworów okiennych, pojedyncze i podwójne pilastry z głowicami o rokokowej dekoracji, jońskie pilastry w wielkim porządku na ryzalicie w elewacji ogrodowej, kartusze herbowe nad wejściem w fasadzie i elewacji północnej. Wnętrza w układzie dwutraktowym, z salonem i sienią z klatką schodową na osi. Piwnice sklepione żaglasto, w pozostałych pomieszczeniach sufity z dekoracją fasetową. Z dawnego wyposażenia wnętrz przetrwała część kominków i stolarki z XVIII w.

Od północy do pałacu przylega park geometryczny, przecięty kanałem. W parku znajduje się neogotycka kaplica grobowa z 1873 r. W części krajobrazowej parku romantyczne ruiny i grobowiec generała von Seydlitza. Na północny zachód od rezydencji dawny folwark z budynkami z XIX w. usytuowanymi wokół dziedzińca gospodarczego.

Pałac wraz z częścią parku jest własnością prywatną, teren ogrodzony, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz. W kolejnych latach stan zabytku nie ulega zmianie. W 2020 roku zabytek w dalszym ciągu znajduje się w rękach prywatnego właściciela, jednak nie jest użytkowany. Prawdopodobnie we wnętrzach doszło do zawalenia stropów. Pałac jest zabezpieczony przed wejściem więc nie można tego sprawdzić. Satn budynku powoli się pogarsza.

Zdjęcia pałacu z lutego 2020 roku

Zespół pałacowy w Minkowskim został wpisany do rejestru zabytków: pałac nr rej.: 220 z 14.07.1950 r. oraz 902/64 z 26.05.1964 r., stajnia nr rej.: 902/64 z 26.05.1964, park nr rej.: 187 z 31.05.1950 r. i 57/81 z 13.07.1981 r.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Minkowskiego jest trudny i czasochłonny. Z Namysłowa do Minkowskiego można dojechać autobusem PKS. Do samego Namysłowa najlepiej dotrzeć pociągiem. Pociągi z Katowic i Tarnowskich Gór docierają do Kluczborka, gdzie należy się przesiąść do pociągu do Wrocławia, który zatrzymuje się na stacji w Namysłowie. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Brzegu. Z Brzegu trzeba wyjechać DK 39 w kierunku Namysłowa, za miejscowością Raciszów lokalna droga w lewo prowadzi do Minkowskiego. Odległość: w jedną stronę niecałe 140 km. Na miejscu najlepiej zostawić samochód na niewielkim parkingu przy kaplicy lub przy zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r., aktualizacja luty 2020r.

 

 

Joomla templates by a4joomla