Powiat namysłowski, gmina Wilków

(nazwa niemiecka: Buchwald, Kreis Namslau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dzieje Bukowia sięgają pierwszej połowy XIII w. Miejscowość po raz pierwszy została wymieniona w bulli protekcyjnej papieża Innocentego IV z 1245 r. Na przełomie XIII i XIV w. wioska należała do Piotra, prepozyta kościoła i klasztoru św. Krzyża we Wrocławiu. W 1369 r. w spisie szlachty został wymieniony Henryk z Bukowia. Następni znani właściciele majątku to bracia Mikołaj i Fryderyk Grzebkowicowie, wzmiankowani pod koniec czternastego stulecia. W pierwszej połowie XV w. wieś należała do Tomczyka z Tommensfeldu i rodziny von Aulock. W XVII-XVIII w. majątek pozostawał w rękach jednej z linii znanego rodu von Frankenbergów. Pierwszym właścicielem wioski z tej rodziny był Kasper Adam Henryk, syn Baltazara z Krzywiczyn. Następnie Krzywiczyny i Bukowie odziedziczył Kasper Henryk von Frankenberg (1679-1718). Do jego syna Baltazara Kaspra Henryka (zm. 1733 r.) należało Bukowie i Duczów Mały. Majątki po Baltazarze Kasprze przejęli jego synowie, Karol Joachim Józef i Karol Józef. W dziewiętnastym stuleciu majątek w Bukowiu był własnością książąt brunszwicko – oleśnickich.

W Bukowiu zachował się niewielki klasycystyczny dwór z XIX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Elewacje dworu i jego wnętrza przekształcone w wyniku przebudów z XX w. Zachowany wydatny gzyms wieńczący i fragmenty boniowanych lizen w jednej z bocznych elewacji. Obecnie budynek jest podzielony między kilku właścicieli, pełni funkcje mieszkalne i zobaczyć go można tylko z zewnątrz. Wokół dawnego dziedzińca folwarcznego zachowane budynki gospodarcze i mieszkalne. Do dworu przylega niewielki park krajobrazowy, z cennymi okazami starodrzewu.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Bukowia jest trudny i czasochłonny. Najpierw należy dojechać do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku. Następnie z Namysłowa do Bukowia jeżdżą autobusy PKS, niestety kursów jest tylko dziewięć i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła w Dąbrówce Górnej, następnie DK 45 do Opola i dalej DK 454 do Namysłowa. Z Namysłowa najlepiej jechać DK 451 do Bierutowa, skąd lokalna droga prowadzi do Bukowia. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 150 km. Na miejscu samochód trzeba zostawić na poboczu drogi. W czasie podróży warto zobaczyć liczne zabytki w Namysłowie i Bierutowie. 

 

Damian Dąbrowski

Czerwiec 2010 r.

Joomla templates by a4joomla