Powiat kluczborski, gmina Byczyna

(nazwa niemiecka: Polanowitz, w latach 1936-45 Kornfelde, Kreis Kreuzburg)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza źródłowa wzmianka o miejscowości pochodzi z około 1300 r. Początki osady być może należy wiązać z rodem Polanowskich występujących w XV i XVI w. w dokumentach książąt oleśnickich i opolskich. Później wieś stanowiła własność miasta Byczyna. Od połowy XVI w. majątek w Polanowicach posiadała rodzina von Spiegel. W drugiej połowie XVIII w i w XIX w. dobra należały do rodzin de Reidbaden. W 1739 r. wymieniona jako właścicielka Polanowic była Wiktoria von Pellegrini. Od 1911 do 1945 r. majątek był w rękach rodziny von Rudolphi.

Pałac w Polanowicach zbudowano w 1872 r. W 1912 r. został przebudowany. W 1981 r. budynek zniszczył pożar. Odbudowa trwała do 1988 r., w jej wyniku pałac pozbawiono cech stylowych. Budynek murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim czterospadowym dachem z wystawkami oraz nowszymi oknami dachowymi. Fasada dziesięcioosiowa z centralnie umieszczonym, obecnie zamurowanym portykiem. Elewacje bardzo mocno przekształcone, pozbawione cech stylowych, zmieniony rozstaw otworów okiennych, do pałacu dostawione nowsze przybudówki. Obiekt dobrze utrzymany, niestety w obecnym stanie nie przedstawia większej wartości historycznej. Pałac nie jest wpisany do rejestru zabytków sztuki, co użytkownikom daje dużą swobodę przy przeprowadzaniu kolejnych remontów. Obecnie w budynku mieści się Zespół Szkół Licealno – Zawodowych. Dawny pałac otoczony resztkami parku można zobaczyć tylko z zewnątrz.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Polanowic dojazd komunikacją publiczną mało realny. Do miejscowości dojeżdża tylko pięć autobusów PKS z Byczyny i jeden z Kluczborka. Do Byczyny można dotrzeć pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór z przesiadką w Kluczborku. W podróż koleją proponuję zabrać rower i w ten sposób pokonać ostatnie 3 km z Byczyny do Polanowic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 w kierunku Poznania. W Byczynie z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Polanowic. Odległość: w jedną stronę nieco ponad 120 km. Na miejscu samochód można zostawić na parkingu przy szkole lub na poboczu głównej ulicy. 

 

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla