Powiat kozielski, gmina Pawłowiczki

(nazwa niemiecka: Jakobsdorf, Kreis Cosel)

 

Rys historyczny i stan obecny

 

Pałac zbudowany pod koniec XVIII w., być może na starszych piwnicach, wielokrotnie przebudowywany, m.in. w 1879 r., gruntownie wyremontowany w 1981 r.

Budynek na planie zbliżonym do prostokąta, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, całkowicie podpiwniczony, nakryty wysokimi czterospadowymi dachami z lukarnami. Częściowo przetrwały dawne podziały elewacji, między innymi wydatne gzymsy międzypiętrowy i wieńczący oraz ozdobne obramienia okien. Główne wejście do pałacu z tarasu poprzedzonego szerokimi schodami.

Pałac w otoczeniu XIX wiecznego parku krajobrazowego. W pobliżu budynki gospodarcze dawnego folwarku.

 

W czasach PRL-u pałac należał do Klucza Państwowych Gospodarstw Rolnych z Grudyni Wielkiej. Znajdowały się w nim mieszkania pracowników rolnych. Po generalnym remoncie w 1981 r. przeznaczony na hotel. Pałac krótko pełnił tę ostatnią funkcję i przez kolejne lata stał niezagospodarowany. Od 2003 r. znajduje się w nim Dom Opieki. Obiekt przeszedł kolejny remont, w trakcie którego m. in. przystosowano wnętrza stosownie do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. W związku z pełnionymi funkcjami nie ma możliwości zwiedzania pałacu. Teren przypałacowy otoczony wysokim murem dobrze strzegącym obiekt przed ciekawskimi.

 

Osobom zainteresowanym polecam oficjalną stronę Domu Opieki w Jakubowicach:

 

http://www.palac-jakubowice.pl/jak-pol.html

 

Informacje praktyczne i dojazd:

 

Dojazd podobny jak do Grudyni Małej i Grudyni Wielkiej. PKS z Kędzierzyna – Koźla do Głubczyc, kilka kursów dziennie. Do Koźla kursujące dosyć często pociągi z Gliwic. Trasa samochodowa również taka sama, Jakubowice to następna wioska za Grudynią Wielką, odległość od Gliwic około 62 km w jedną stronę. W Jakubowicach trudno wskazać dobre miejsce do zaparkowania samochodu, najlepiej zostawić go przy polnej drodze obok wjazdu na teren Domu Opieki.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2009r.

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla