Powiat głubczycki, gmina Głubczyce

(nazwa niemiecka: Soppau, Kreis Leobschütz)

 

Rys historyczny i stan obecny:

W osiemnastym stuleciu dobra rycerskie w Zopowach należały do Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli używając popularnej nazwy - Krzyżaków. W posiadaniu zakonu włości pozostały do drugiej połowy XIX wieku i pomiędzy 1861 a 1866 rokiem zostały przejęte przez pruski skarb państwa. Majątek pozostał własnością niemieckiego państwa do końca drugiej wojny światowej. Gospodarstwo wraz z rezydencją oddawano w zarząd dzierżawcom. W latach 1872-1894 jako dzierżawca wzmiankowany był kapitan Rudolf Braune. Przynajmniej do 1902 do 1937 roku dobra dzierżawiła rodzina Meitner. W 1937 roku w Zopowach wzmiankowano wdowę Panią Antonie Meitner. Włości w tym czasie liczyły 298ha, w tym 263ha pól uprawnych, 22ha łąk, 1ha lasu, 2ha ogrodu, 10ha dróg i podwórzy gospodarczych. Być może Pani Meitner mieszkała w rezydencji do 1945 roku. W końcowej fazie drugiej wojny światowej wiosną 1945 roku dwór spalili żołnierze radzieccy. Został on odbudowano przed 1950 rokiem niestety w najprostszy możliwy sposób. Elewacje pozbawiono ozdobnych detali, a wysoki mansardowy dach zastąpiono prostszym czterospadowym. W czasach Polski Ludowej dwór pełnił funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Od 2002 roku działa w nim prowadzony przez Stowarzyszenie Monar-Markot Dom Samotnych Matek z Dziećmi. Ze względu na pełnioną funkcję budynek można zobaczyć przede wszystkim z zewnątrz. Fasada dworu skierowana jest na dawny dziedziniec folwarczny, wokół którego zachowała się tylko część zabudowań gospodarczych pochodzących z połowy XIX wieku.

 

Dwór w Zopowach, kwiecień 2008r.

 

Dwór

Rezydencja wzniesiona około 1760, przebudowana w 1853 roku, odbudowana po zniszczeniach z 1945 r., z zatarciem cech stylowych w elewacjach zewnętrznych. Obecnie budynek mieszkalny. Dwór murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem mieszczącym główne wejście do budynku. Elewacje boczne trzyosiowe, elewacja tylna powtarza układ fasady. Dwór zachował bardzo ciekawe wnętrza, na parterze nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami. Na osi budynku znajduje się obszerna sień w przedłużeniu której umieszczono jednobiegowe schody.

 

Zabytki w Zopowach

Do rejestru zabytków w Zopowach wpisano: kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła (nr rej.: 1181/66 z 1.03.1966r.); dwór z 1760r., 1853r. (nr rej.: 988/65 z 3.05.1965r.).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Przez Zopowy kursują co prawda autobusy PKS z Głubczyc w kierunku Braciszowa i  Opawicy, jednak kursy są nieliczne, a trudności z dojazdem do samych Głubczyc zniechęcają do korzystania komunikacji publicznej. Dojazd samochodem z Gliwic jest stosunkowo łatwy i szybki. Z miasta najlepiej wyjechać drogą nr 408 w kierunku Kędzierzyna-Koźla, a następnie skręcić w lewo do Bierawy i kontynuować podróż drogami lokalnymi przez Cisek, Długomiłowice, Gierałtowice do DK 38. Trasa ta prowadzi na południe do granicy czeskiej, około 2 km za Głubczycami należy z niej zjechać w lewo w drogę lokalną do miejscowości Zopowy. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 80km. Samochód można zaparkować w bezpośrednim sąsiedztwie dworu.

Po drodze warto zwiedzić Głubczyce z pięknie odbudowanym ratuszem i zachowanymi dużymi fragmentami murów obronnych, w okolicy znajduje się ciekawy pałac w Pielgrzymowicach oraz ruiny kościoła we Włodzieninie.

 

Damian Dąbrowski,

styczeń 2009 r., aktualizacja grudzień 2014r.

 

Stan dworu w Zopowach w grudniu 2014 roku

 

Joomla templates by a4joomla