Powiat wołowski, gmina Wołów

(nazwa niemiecka Lahserwitz, Kreis Wohlau)

 

Zabytki w Łazarzowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Łazarzowicach. W ewidencji zabytków uwzględniono willę - rezydencję (nr 1), dom mieszkalny (nr 2), dom mieszkalno-gospodarczy (nr 11). We wschodniej części wioski dawny cmentarz, pozbawiony nagrobków. 

Początki Łazarzowic sięgają przynajmniej XV wieku. W XVII wieku wieś była siedzibą rodu von Mediger. Kolejnymi właścicielami Łazarzowic byli przedstawiciele znanych rodów: von Salisch, von Schindel, von Prittwitz. Następnie dobra należały do właścicieli nieszlacheckiego pochodzenia: Ernst Gottlob Stancke, Müllera, Eduard Polikarde, Wernera. W drugiej połowie XIX wieku za sprawą Reginalda von Prittwitz z Pawłoszewa włości na kilkanaście lat powróciły w ręce jego rodziny. Od około 1909 roku przynajmniej do 1937 roku majątek należał do Ernsta Hoffmana. W 1937 roku posiadłość w Łazarzowicach liczyła 108ha, w tym 86,5ha pól uprawnych, 12,3ha łąk, 1ha wód, 6ha lasów, 2ha ogrodu, 1ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. Przy folwarku działała gorzelnia.

Rezydencja w Łazarzowicach była wzmiankowana już pod koniec XVIII wieku. Obecnie istniejący budynek o cechach klasycystycznych powstał zapewne w miejscu starszej siedziby w XIX wieku. Budynek założony na planie kwadratu, dwukondygnacyjny, nakryty dachem dwuspadowym o niewielkim nachyleniu połaci. Elewacje skromnie dekorowane, z wydatnymi gzymsami (wieńczący i między kondygnacjami), opaskami wokół okien oraz boniowanymi lizenami w narożach fasady. W latach 60. XX wieku w pałacu utworzono szkołę podstawową. Szybko zmniejszająca się liczba dzieci w tej stosunkowo małej wiosce, sprawiła że jej historia była krótka. Po kliku dekadach szkołę zlikwidowano, a budynek został sprzedany osobie prywatnej. Rezydencja pozostaje własnością prywatną i pełni funkcje mieszkalne. Od południa przylega do niej dawny park. Założenie nieczytelne, zarośnięte głównie rodzimym liściastym drzewostanem. Pojedyncze okazy starodrzewu giną wśród powojennych samosiejek i gęstego podszytu. Na północ od pałacu droga, po jej drugiej stronie ostatnie budynki mieszkalne i gospodarcze dawnego folwarku. Kiedyś tworzyły jedną z pierzei niezachowanego folwarcznego dziedzińca.

Dodatkowe informacje na temat Łazarzowic w książce „Pałace Dolnego Śląska. Powiat wołowski”. Zapraszam do zakupu.

Łazarzowice położony są około 15 kilometrów na północny-wschód od Wołowa. Z miasta powiatowego dojazd drogą wojewódzką nr 339 w kierunku Strupiny do Warzęgowa, skąd do Łazarzowic prowadzi droga lokalna przez Pieruszę. Pozostałości dawnego majątku znajdują się w zachodniej części wioski.

Dokładna lokalizacja pałacu:

51.41702485332791, 16.782739139970673

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2023r.

 

Joomla templates by a4joomla