Powiat wołowski, gmina Wińsko, przysiółek

(nazwa niemiecka Pfarroggen, Kreis Wohlau)

 

Zabytki w Rogówku

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Rogówku. W ewidencji zabytków znajduje się zespół dworski (nr 4-5): dwór (nr 5), dwie stodoły i obora oraz budynek mieszkalno-gospodarczy (nr 2).

 

Majątek w Rogówku należał do pastora z Wińska. Włości często oddawano w dzierżawę. W pierwszej połowie XX wieku właścicielami posiadłości były rodziny Rissmann i Bukow. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Folwark prawdopodobnie znalazł się w gestii Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Dwór zmieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Zabytek obecnie w dalszym ciągu pełni funkcje mieszkalne i można go zobaczyć z zewnątrz.

Rezydencja prawdopodobnie została wzniesiona w XIX wieku. Budynek murowany, potynkowany, założony na planie litery „L”, jedno- i dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem wielospadowym. Fasada (elewacja wschodnia) sześcioosiowa z centralnie umieszczonym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem z balkonem. Wejście akcentuje trójkątny przyczółek. Elewacje uproszczone po 1945 roku, pozbawione ozdobnych detali architektonicznych.

Dwór od wschodu zamyka dziedziniec dawnego folwarku, wokół którego wznoszą się również zaniedbane i zrujnowane zabudowania gospodarcze. Na zachód od rezydencji nikłe pozostałości parku i ogrodu.

Rogówek będący przysiółkiem Wińska znajduje się około 19 kilometrów na północ od Wołowa. Z miasta powiatowego najlepiej wyjechać DK338 prowadzącą do Wińska. Następnie w Wińsku trzeba skręcić w prawo w DK36 w kierunku Rawicza (ul. Rawicka). W północnej części Wińska z DK36 należy skręcić w lewo w lokalną drogę do Rogówka. Dwór i folwark znajdują się na zachodnim krańcu tego niewielkiego przysiółku. Samochód można zaparkować na terenie dawnego dziedzińca gospodarczego, w niewielkiej odległości od dworu.

 

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla