Powiat wołowski, gmina Wińsko

(nazwa niemiecka Alexanderwitz, Kreis Wohlau)

 

Zabytki w Aleksandrowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Aleksandrowicach. W ewidencji zabytków znajdują się dom mieszkalny (nr 3), stodoła (nr 10) oraz zespół dworski (nr 14): dwór, dom zarządcy folwarku (nr 14), stodoła, budynek mieszkalno-gospodarczy, obory i dom mieszkalny.

Właścicielami majątku w Aleksandrowicach byli m.in. kapitan von Chlum (1787r.), Pan Treutler (1830r.), Adolf Blasius (od 1834r., przynajmniej do 1845r.), Louisa von Sittmanna (1894r.), Anna von Lucke (1912r.) z Łapczyc w powiecie milickim. Losy posiadłości po drugiej wojnie światowej nie są znane. Obecnie dwór w Aleksandrowicach pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego i można go zobaczyć tylko z zewnątrz.

Skromny dwór w Aleksandrowicach prawdopodbnie został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku, być może w miejscu starszej budowli. Źródło z 1787 roku wspomina w miejscowości folwark i dom pański. Z kolei w opisie Aleksandrowic z 1830 roku wymieniono tylko folwark. W 1845 roku ponownie oprócz folwarku wspomiano także o domu pańskim. Park i ogród wzmiankowano w księdze adresowej z 1912 roku, zapewne zostały jednak założone dużo wcześniej. Dwór to budynek murowany, podpiwniczony, parterowy, z piętrowym ryzalitem. Fasada dworu siedmioosiowa, z centralnym głównym wejściem umieszczonym w niewielkim ganku. Elewacje pozbawione ozdobnych detali architektonicznych, za wyjątkiem gzymsu wieńczącego. Do dworu przylega niewielki zaniedbany zagajnik, pozostałość po dawnym parku i ogrodzie. Do dziś przetrwały zabudowania gospodarcze folwarku.

Dwór na przedwojennej widokówce zamieszczonej na stronie internetowej http://dolny-slask.org.pl

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/5209791,foto.html?idEntity=506490 (dostęp: 11.02.2016r.)

Aleksandrowice położone są około 20km na północny-wschód od Wołowa. Dojazd z miasta powiatowego lokalnymi drogami, m.in. przez Pełczyn, Nieszkowice, Głębowice i Turzany. Folwark z dworem znajdują się na południowym krańcu Aleksandrowic. Na miejscu samochód można zaparkować przy bocznej drodze, obok pofolwarcznych zabudowań gospodarczych.

Damian Dąbrowski,

Luty 2016r.

 

Joomla templates by a4joomla