Powiat wołowski, gmina Brzeg Dolny

(nazwa niemiecka: Thiergarten, Kreis Wohlau)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Godzięcin należał m.in. do rodziny Poley, Hilscher, von Köckritz, von Wallenberg-Pachaly. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Folwark wraz z rezydencją znalazły się pod zarządem Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Z czasem w pałacu urządzono Państwowy Dom Dziecka. W latach 1981-1985 rezydencja została całkowicie przebudowana i w wyniku przeprowadzonego remontu zupełnie utraciła cechy stylowe. Obecnie przypomina bardziej blok mieszkalny niż zabytek. Dziś w budynku działa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza.

 

Pałac

Rezydencja w Godzięcinie nie była wzmiankowana w źródłach z 1795, 1830 i 1845 roku. Jednak jakaś siedziba pańska istniała już w pierwszej połowie XIX w., skoro w miejscowości w 1826 roku na świat przyszedł Georg Otto von Köckritz. Pałac mógł zostać rozbudowany w II połowie XIX wieku przez rodzinę von Köckritz, bądź rodzinę von Wallenberg-Pachally. Wygląd pałacu z przed drugiej wojny światowej możemy poznać dzięki widokówkom zamieszczonym na portalu www.dolny-slask.org.pl

 

Źródło: http://godziecin.dolny-slask.org.pl/707668,foto.html?idEntity=522176 (dostęp: 27.07.2014 roku)

 

Źródło: http://godziecin.dolny-slask.org.pl/933626,foto.html?idEntity=522176 (dostęp: 27.07.2014 roku)

 

Obecnie pałac jest budynkiem murowanym z cegły, potynkowanym, założonym na rzucie prostokąta, podpiwniczonym, dwukondygnacyjnym, nakrytym płaskim dachem. Elewację zachodnią flankują dwa alkierze, marne pozostałości rozebranych wież. W wyniku przebudowy z lat 1981-1985 przekształcono układ otworów okiennych, a elewacje pozbawiono ozdobnych detali architektonicznych.

Pałac otacza park o powierzchni ponad 15ha. Przeważa w nim drzewostan liściasty: dęby, klony, buki, lipy, graby i jesiony. Występują jednak również okazy drzew iglastych: sosny, jodły, cisy, cyprysiki i żywotniki. Z rzadszych gatunków warto wymienić tulipanowiec amerykański, igliczję trójcierniową, cypryśnik błotny.

 

Zabytki w Godzięcinie

Do rejestru zabytków w Godzięcinie wpisano kościół p.w. Świętej Trójcy i drewnianą dzwonnicę (nr rej.: 1764 z 11.07.1966r.), park z II połowy XIX w. i mauzoleum (nr rej.: 405/W z 24.05.1978r.). W ewidencji zabytków znajdują się ponadto: pałac (nr 50d), oficyna mieszkalna (nr 38), budynek gospodarczy, oficyna gospodarcza, obora i stodoła.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Godzięcina zapewniają pojedyncze autobusy PKS z Wrocławia. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Stadion i dalej DK94 w stronę Legnicy. Z tej ostatniej trasy tuż za Wrocławiem należy skręcić w prawo w lokalną drogę (ul. Wrocławska) prowadząca przez Krępice, Mrozów, Miękinie i Klękę do Brzegu Dolnego. Z Brzegu Dolnego najlepiej wyjechać ulicą Sienkiewicza, prowadzącą przez Radecz do Godzięcina. Zespół pałacowy i park znajduje się we wschodniej części Godzięcina, na prawo od głównej ulicy. Odległość: w jedną stronę z Gliwic około 210km, z Wrocławia około 45km. Samochód można zaparkować przy jednej z bocznych dróg prowadzących do dawnych zabudowań folwarcznych.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2014 r.

 

Joomla templates by a4joomla