Powiat trzebnicki, gmina Zawonia

(nazwa niemiecka Bothendorf, Kreis Trebnitz)

 

Zabytki w Pęciszowie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Pęciszowie.

W ewidencji zabytków uwzględniono m.in. zespół folwarczny: dom zarządcy (nr 5a), stodołę oraz budynek gospodarczy (nr 5a)

 

Właścicielami majątku w Pęciszowie były m.in. rody von Aichelberg, von Kretschmer, von Werner, von Bogatzki, von Palmenkron, von Dreski, von Poser, von Schwarwitz, Puschmann. W latach 1866-1886 posiadłość należała do Paula von Oheimba. W 1886 roku włości w Pęciszowie liczyły 268 ha, w tym 179 ha pól uprawnych, 16 ha łąk, 67 ha lasów, 6 ha dróg, podwórzy gospodarczych i innych użytków. Przed 1894 rokiem majątek został rozparcelowany.

Dwór w Pęciszowie pochodził z osiemnastego stulecia. Budynek wzmiankowano w latach 1785, 1830 i 1845. Losy rezydencji po parcelacji majątku około 1894 roku nie są znane. Być może została rozebrana jeszcze przed 1945 rokiem. Rozebrano także kilka budynków gospodarczych, m.in. spichlerz otaczających dziś nieczytelny dziedziniec. Współcześnie z posiadłości pozostała siedziba zarządcy, stodoła, budynek mieszkalny i gospodarczy. Siedziba zarządcy majątku to obecnie wielorodzinny dom mieszkalny. Obiekt należy do Nadleśnictwa Oleśnica Śląska. Budynek o mieszanej konstrukcji, częściowo wzniesiony z rudy darniowej, a częściowo z cegły. Obecny właściciel zaniedbał zabytek, jego dach uszkodzony przez blisko rosnące drzewo przecieka i zalewa wnętrza. Przez jakiś czas przejęciem obiektu była zainteresowana gmina Zawonia, ale po oględzinach z pomysłu zrezygnowano. Na zachód od dawnego folwarku zarośnięty głównie samosiejkami (m.in. robiniami akacjowymi), niezagospodarowany obszar,  zapewne w miejscu parku i ogrodu. Spośród kilku okazów starodrzewu warto zwrócić uwagę na  egzemplarze kasztanowców zwyczajnych i lip drobnolistnych.

Więcej informacji w przewodniku Damiana Dąbrowskiego, „Pałace Dolnego Śląska. Powiat trzebnicki. Gminy Trzebnica i Zawonia”, wydanym przez Wydawnictwo Ciekawe Miejsca.

 

Pęciszów znajduje się około 12 kilometrów na północny wschód od Trzebnicy. Najkrótsza trasa z miasta powiatowego prowadzi drogą wojewódzką nr 340 w kierunku Oleśnicy i od miejscowości Sucha Wielka drogą lokalną przez Budczyce.

Damian Dąbrowski,

Luty 2022r.

 

Joomla templates by a4joomla