Powiat trzebnicki, gmina Prusice

(nazwa niemiecka: Gross Peterwitz, Kreis Trebnitz)

 

Miejscowość wzmiankowano prawdopodobnie po raz pierwszy w 1340 roku. Właścicielami majątku w Piotrkowicach były między innymi rodziny von Dohna, von Nostitz, Collona von Fels, von Maltzan, von Kospoth. W 1787 roku dobra w Piotrkowicach nabył pruski minister Adolf von Danckelmann. Pałac wraz z folwarkiem pozostały w posiadaniu rodziny von Danckelmann do 1945 roku.

Barokowy pałac został wzniesiony pod koniec XVII wieku dla rodziny von Maltzan, być może z wykorzystaniem murów starszej rezydencji. Pałac posiada niezwykle bogatą dekorację elewacji, być może zaprojektowaną przez włoskiego architekta Giovanniego Simonettiego. Rodzina von Danckelmann odnowiła należącą do niej rezydencję w drugiej powłoki XIX wieku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek w Piotrkowicach przejęło państwo polskie. Folwark wraz z pałacem przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W rezydencji mieściły się biura zakładu i mieszkania jego pracowników. Przez pewien czas w budynku funkcjonowała również szkoła. W 1969 roku pałac był już częściowo nieużytkowany. W kolejnych dekadach stan zabytku ulegał pogorszeniu. W latach osiemdziesiątych XX wieku rezydencja była już zupełnie opuszczona. W 1985 roku prowadzono w niej prace zabezpieczające. W 1991 roku właścicielem pałacu był jeszcze Zakład Rolny Piotrkowice. W kolejnych latach obiekt został sprzedany osobie prywatnej. Obecnie pałac pozostaje własnością prywatną. Budynek jest zabezpieczony przed wejściem. Do niedawna można było podejść praktycznie do samego zabytku. W 2012 roku teren wokół pałacu ogrodzono, odtąd można go zobaczyć tylko z większej odległości.

Do pałacu przylega park krajobrazowy ze zrujnowanym mauzoleum rodziny von Danckelmann. W pobliżu siedziby właścicieli majątku znajdują się również zabudowania gospodarcze dawnego folwarku.   

Stan pałacu w lutym 2012 roku

Po 2014 roku zabytek nabył nowy inwestor. Rozpoczął on żmudny proces remontu zdewastowanego pałacu. Prace prowadzone są stosunkowo wolno, jednak z bardzo dużym szacunkiem dla rezydencji. Nowy właściciel stara się by przetrwało jak najwięcej z oryginalnych elementów budynku. W czasie prowadzonych prac przywracany jest również wygląd pałacu sprzed kolejnych przebudów z XX wieku, m.in. odtworzono lukarny w dachu.

Pałac na zdjęciach z października 2020 roku. W trakcie prac przy konstrukcji więźby dachowej i odtwarzaniu lukarn

 

Zabytki w Piotrkowicach

Do rejestru zabytków w Piotrkowicach wpisano zespół pałacowy: pałac (23.01.1964r., nr rej.: 1039), park (24.05.1978r., nr rej.: 403/W), mauzoleum rodziny von Danckelmann z 1850r. (24.05.1978r., nr rej.: 403/W), spichrz (10.08.1988r., nr rej.: 604/W). W ewidencji zabytków znajdują się również stajnia, wozownia i ujeżdżalnia. 

Zdjęcia z lutego 2012 roku

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Piotrkowic jest mało realny. W miejscowości zatrzymują się dosłownie pojedyncze autobusy PKS kursujące ze Skokowej, Trzebnicy i Żmigrodu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Wrocław Południe, następnie autostradową obwodnicą miasta (A8) do węzła Wrocław Północ i dalej DK5 w stronę Poznania. Za miejscowością Krościna Mała z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Piotrkowic przez Dębnicę, Krościnę Wielką i Pększyn. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 220km. Pałac otoczony rozległym parkiem położony jest w  centrum miejscowości na północ od głównej drogi. Zabudowania pofolwarczne przylegają do parku od południa i zachodu. Samochód można zostawić na poboczu drogi w pobliżu wjazdu na teren dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r., aktualizacja październik 2020r.

Joomla templates by a4joomla