Powiat świdnicki, gmina Jaworzyna Śląska

(nazwa niemiecka: Teichenau, Kreis Schweidnitz)

 

Początki miejscowości sięgają drugiej połowy XIII w., a pierwsza wzmianka na jej temat pochodzi z 1307 roku. W 1366 r. Bagieniec należał do Konrada von Rohnau. W czasach późniejszych właścicielami wioski były rodziny: Hulfrich, Schleuer, Herdan, von Sachenkirch, von Kolditz, von Saulcz. Od 1545 do 1633 r. majątek w Bagieńcu ponownie posiadała rodzina von Rohnau. Następnie w latach 1633-1754 dobra należały do rodziny von Luck. W 1754 r. Carl Gottlieb von Luck sprzedał Bagieniec baronowi Heinrichowi Wilhelmowi von Zedlitz. W 1834 r. posiadłość nabyła rodzina von Lierse, od której Zedlitzowie odkupili ją w 1872 r. W 1884 baron Hans von Zedlitz und Leipe, w latach 1870-1890 pełniący funkcję Landratha powiatu świdnickiego, utworzył fideikomis Bagieniec. Według księgi adresowej z 1886 r. majątek liczył 167 ha. W 1894 r. właścicielem dóbr był już baron Carl August von Zedlitz und Leipe. Majątek liczący w 1937 r. 230,47 ha pozostał w jego rękach do końca drugiej wojny światowej. W Polsce Ludowej posiadłość została upaństwowiona. Niezagospodarowany dwór w Bagieńcu w drugiej połowie XX w. został doprowadzony do ruiny. Obecnie zabytek jest własnością prywatną. Inwestor prowadzi prace remontowe i stara się przywrócić dwór do wyglądu z czasów świetności. Rezydencję można zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości (dwór otacza nawodniona fosa).

 

Dwór

W XIV w. w Bagieńcu na wyspie otoczonej fosą została wzniesiona wieża mieszkalna. W początkach XVII w. przekształcono ją w dwór obronny. Kolejne przebudowy rezydencji miały miejsce w XVIII i pierwszej połowie XX w. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, zbudowany na planie czworoboku, podpiwniczony, trzykondygnacyjny, nakryty wysokim dachem czterospadowym. W części pomieszczeń zachowane sklepienia kolebkowe.

 

Zabytki w Bagieńcu

Do rejestru zabytków w Bagieńcu wpisano zespół dworski (8.11.1980 r., nr rej.: 774/WŁ): dwór na wyspie (12.05.1966 r., nr rej.: 1670) i pozostałości parku.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Bagieńca nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Kostomłoty, następnie DK 5 w stronę Strzegomia. Przed miejscowością Rusko z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo i dalej jechać przez Mielęcin i Łażany do Żarowa. Z Żarowa najlepiej wyjechać ulicą Armii Krajowej i kierować się do Bagieńca przez Bożanów, Wierzbną i Wiśniową. Odległość: w jedną stronę około 215 km. Samochód można zostawić przy zabudowaniach dawnego folwarku, w niewielkiej odległości od dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla