Powiat kłodzki, gmina Lądek-Zdrój

(nazwa niemiecka: Konradswalde, Kreis Habelschwerdt)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1346r. W tym czasie w Konradowie istniał już kościół. Wioska w czternastym wieku była własnością rodziny von Glubos. Od połowy piętnastego stulecia do 1684r. wchodziła w skład dóbr Korony czeskiej. W Konradowie poza głównym majątkiem znajdowało się jeszcze wolne sędziostwo. W 1684r. dobra wchodzące w skład królewszczyzny wykupił Michael Wenzel von Althann. Rok później sprzedał je Johannowi Sigmundowi Hofmann von Leuchtenstern. Nowy właściciel w 1686r. nabył także wolne sędziostwo i połączył wszystkie majątki w Konradowie. W rękach rodziny von Hofmann dobra pozostały do 1726r., kiedy to Konradów kupił Johann Anton von Frobel auf Neuwaltersdorf. W 1763r. po śmierci Johanna Antona właścicielem posiadłości został jego brat Johann Heinrich von Frobel.

 

Dwór

Barokową rezydencję wzniósł w drugim ćwierćwieczu osiemnastego stulecia Johann Anton von Frobel. Dwór przebudowano w XX wieku. Budynek murowany, potynkowany, założony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Fasada trzynastoosiowa, z centralnym głównym wejściem, poprzedzonym przez portyk kolumnowy podtrzymujący balkon. Elewacje o podziałach ramowych wykonanych za pomocą gzymsów i lizen, narożniki budynku ozdobione bonowaniem, okna w obramowaniach uszakowatych. Układ wnętrz dwutraktowy, przebudowany, w jednej z sal przyziemia zachowane sklepienie kolebkowe z lunetami.

Po drugiej wojnie światowej dwór w Konradowie przejęło państwo polskie. W budynku urządzono ośrodek wczasowy, a następnie mieszkania pracowników Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Przez pewien czas obiekt nie był użytkowany. Obecnie dwór jest wykorzystywany jako wielorodzinny budynek mieszkalny. W ostatnich latach w zabytku wymieniono dach.

 

Zabytki w Konradowie

Do rejestru zabytków w Konradowie wpisano kościół p.w. Podwyższenia Krzyża (22.12.1971r., nr rej.: 187/1972) i dwór (22.12.1971r., nr rej.: 186/1973).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Konradowa nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę w stronę Kłodzka. W Złotym Stoku z DK46 najlepiej zjechać w lewo w DK390 prowadzącą do Lądka. Następnie trzeba skręcić w prawo w lokalną drogę do Radochowa i kontynuować podróż DK392 w kierunku Trzebieszowic. Od tej ostatniej trasy w lewo odchodzi lokalna droga do Konradowa. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190km. Dwór znajduje się w centrum miejscowości, w pobliżu kościoła, na prawo od głównej drogi. Samochód można zostawić na parkingu przy kościele.  

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla