Powiat kłodzki, gmina Międzylesie, okolice Gniewoszowa

(nazwa niemiecka: Burg Schnallenstein, Kreis Habelschwerdt)

 

Początki dziejów zamku Schnallenstein nie są znane. Po raz pierwszy warownia wzmiankowana była w dokumencie czeskiego króla Wacława II. Pod koniec XIII w. czeski władca podarował zamek wraz z należącymi do niego dobrami zakonowi cystersów z Kamieńca Ząbkowickiego. Następnie warownia była własnością rodu von Glaubitz. W czasie trwania wojen husyckich w 1428r. zamek został zniszczony. Właściciele nie podjęli się odbudowy i odtąd budowla pozostaje w ruinie. Zamek Schnallenstein w kolejnych wiekach był tytularną siedzibą zarządcy dóbr (Herrschaft Schnallenstein). Spośród kolejnych właścicieli ruin wymienić warto rodziny von Tschirnhaus, von Althann, von Stillfried, von Magnis. W XIX w. pozostałości zamku należały do królowej Marianny Orańskiej. W rękach jej potomków pozostały do 1945r. W czasach Polski Ludowej zamek otrzymał nazwę Szczerba. Obiekt został zabezpieczony jako tzw. trwała ruina, prowadzono w nim również prace archeologiczne. Obecnie zarastające samosiejkami ruiny wydają się być pozbawione jakiejkolwiek opieki. Teren wokół nie jest ogrodzony. Pozostałości zamku można bez przeszkód zwiedzać.    

 

Ruiny zamku „Szczerba” znajdują się na terenie należącym administracyjnie do miejscowości Gniewoszów. Ruiny wpisano do rejestru zabytków 3.08.1965r., pod nr rej.: 1341.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do ruin zamku nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę do Kłodzka. Z Kłodzka najlepiej wyjechać DK33 w stronę Boboszowa. W miejscowości Domaszków z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Różanki. Na początku Różanki trzeba skręcić w prawo w DK389 w kierunku Dusznik. Ruiny zamku znajdują się na zalesionym wzgórzu, przed Gniewoszowem, na lewo od trasy DK389. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 215km. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu, z którego do ruin zamku prowadzi znakowany szlak.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

Joomla templates by a4joomla