Moravskoslezský kraj - województwo morawsko-śląskie

(nazwa polska: Wielkie Hoszczyce, nazwa niemiecka: Groß Hoschütz)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwszy dwór w Wielkich Hoszczycach powstał na przełomie XV i XVI w. Obecny pałac być może w miejscu wcześniejszej budowli ufundował w 1754 roku właściciel majątku Ignacy Dominik Chorynský z Ledské. Późnobarokowy pałac został częściowo przebudowany w 1840r. w stylu klasycystycznym. W trakcie tej przebudowy dobudowano tylne skrzydło. Budynek murowany, potynkowany, zbudowany na rzucie przypominającym literę T , składa się z dwóch skrzydeł. Skrzydło główne trzykondygnacjowe, skrzydło tylne dwukondygnacjowe. Fasada 8-osiowa, z centralnie umieszczonym wejściem poprzedzonym tarasem na pierwszym piętrze, wspartym na czterech filarach. Bogato zdobione rokokowe elewacje, podzielone pilastrami i rozbudowanymi gzymsami nad- i podokiennymi. Wnętrza pałacu przekształcone, niestety nie zachowały się w nich barokowe freski Antoniego Sebastiniego.

W pałacu obecnie znajduje się restauracja i hotel. Obiekt można obejrzeć z zewnątrz oraz zwiedzić część wnętrz. Rezydencję otacza ładnie utrzymany XIX-wieczny park krajobrazowy o powierzchni 2,9 ha. Dokładny adres: Velké Hoštice Zámecká 195.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Podróż komunikacją publiczną do miejscowości Velké Hoštice jest możliwa, jednak bardzo trudna i czasochłonna. Najpierw trzeba dojechać pociągiem z Katowic do Chałupek. W ciągu dnia jedzie tylko kilka pociągów, czas jazdy ponad 2 godziny. Z dworca w Chałupkach należy przejść około 2 km na rynek w Starym Bohuminie skąd odjeżdżają PKS-y do dworca kolejowego w Nowym Bohuminie. Autobusy jeżdżą często, co 30-60 minut, czas jazdy 10 minut. Dalej jedziemy czeskimi kolejami, z 2 przesiadkami: przez Ostravę-Svinov i Opavę vychod. Przykładowy dojazd: pociąg z Katowic 5:08 w Chałupkach 7:17. Pociąg z Bohumina 9:12 w Ostrava Svinov 9:29 i o 9:42 odjazd, w Opavie vychod o 10:22, odjazd o 10:40 do celu podróży docieramy o 10:50. Ze względu na trudności w dojeździe proponuję wycieczkę dwudniową z noclegiem w Czechach. Szukającym kolejowych połączeń polecam stronę:

KOLEJE CZESKIE

 Planującym podróż samochodem proponuję drogę: z Gliwic DK 78 do Chałupek, skąd DK 45 do Krzyżanowic, dalej DK 936 do miejscowości Owsiszcze, gdzie przekraczamy granicę czeską i jedziemy drogą 466 na południe, do Beneszowa Dolnego, następnie w prawo drogą 56 w kierunku Opawy dojedziemy do wioski Velké Hoštice. W jedną stronę ponad 85 km. Samochód najlepiej zostawić przy pobliskim kościele lub na niewielkim parkingu przed pałacem.

 

Damian Dąbrowski

Maj 2009 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla