Powiat wrocławski, gmina Sobótka

(nazwa niemiecka: Gross Silsterwitz, w latach 1937-1945 Senkenberg, Kreis Schweidnitz)

 

 

Renesansowy dwór obronny otoczony fosą został wzniesiony w Sulistrowicach na przełomie XV i XVI wieku. Zabytek spłonął w 1925 roku. Dwór został odbudowany i powiększony o jedną kondygnację. Niestety budynek utracił cechy stylowe. Zniwelowane zostały również otaczające go fosy. Przedwojenny wygląd zabytku znamy dzięki widokówce, dostępnej na stronie http://dolny-slask.org.pl/3688995,foto.html?idEntity=562571 (dostęp 30 czerwca 2013r.)

 

 

Po drugiej wojnie światowej budynek przez wiele lat wykorzystywany był jako szkoła podstawowa. W wyniku remontów przeprowadzonych w czasach Polski Ludowej zlikwidowano ozdobne obramowania otworów okiennych i przekształcono ganek, znajdujący się na osi fasady. Obecnie dwór pozbawiony jest cech stylowych. W ostatnich latach została zlikwidowana funkcjonująca w nim szkoła. Dziś zabytek pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego i można go zobaczyć tylko z zewnątrz.

 

Zabytki w Sulistrowicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Sulistrowicach. W ewidencji zabytków znajduje się między innymi dwór obronny, przekształcony na szkołę.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Sulistrowic zapewniają autobusy PKS kursujące między innymi z Sobótki, Sulistrowiczek i Wrocławia . Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina i DK39 do Łagiewnik. Z Łagiewnik najlepiej wyjechać ul. Ślężną prowadzącą do Olesznej. Na końcu Olesznej należy skręcić w lewo w lokalną drogę do Sulistrowic.  Dwór położony jest w zachodniej części miejscowości, na lewo od drogi do Sulistrowiczek (ulica Bolesława Chrobrego). Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Pałac znajduje się na prawo od głównej drogi. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód trzeba zostawić na poboczu ulicy Bolesława Chrobrego.

 

Damian Dąbrowski,

Czerwiec 2013 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla