Powiat oleski, gmina Rudniki
Rys historyczny i stan obecny:
Miejscowość znajduje się w gminie Rudniki, nie związanej historycznie ze Śląskiem. Obszar ten przez wieki dzielił losy ziemi wieluńskiej, po rozbiorach Rzeczpospolitej został włączony do zaboru rosyjskiego, następnie wszedł w skład odrodzonego w 1918 r. państwa polskiego.
Dwór
Niewielki klasycystyczny dwór w Starym Bugaju został wzniesiony w 1832 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, podpiwniczony, parterowy, nakryty dachem naczółkowym. Fasada siedmioosiowa, z centralnie usytuowanym głównym wejściem, poprzedzonym gankiem filarowym, podtrzymującym trójkątny przyczółek. Elewacje budynku posiadają jeszcze ślady boniowania, dwór jest remontowany, wymieniono między innymi dach i okna.
Na temat historii zabytku nie posiadamy praktycznie żadnych informacji. Obecnie dwór jest własnością prywatna, można go zobaczyć tylko z zewnątrz, z pewnej odległości. W pobliżu niewielki zagajnik z oczkiem wodnym, być może pozostałość po parku krajobrazowym.
Zabytki w Starym Bugaju:
Do rejestru zabytków sztuki w Starym Bugaju został wpisany dwór (26.11.1983 r., nr rej.: 395/83).
Informacje praktyczne i dojazd:
Dojazd komunikacją publiczną do miejscowości Stary Bugaj zapewniają autobusy PKS kursujące z Olesna, Bobrowa, Opola i Praszki. Najwięcej połączeń jest na trasie Olesno – Stary Bugaj, dlatego proponuję ten wariant dojazdu. Do Olesna można bez problemu dotrzeć pociągiem, np. z Tarnowskich Gór lub Katowic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 w kierunku Poznania. W miejscowości Sowczyce z tej ostatniej trasy można skręcić w prawo w drogę prowadzącą do miejscowości Borki Małe, skąd DK 494 prowadzi do Bodzanowic. Dalej najlepiej jechać lokalnymi drogami przez Wichrów, Starokrzepice, Bobrową. Dwór znajduje się przy skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do Cieciułowa. Odległość: w jedną stronę około 105km. Samochód można zostawić na skraju niewielkiego zagajnika znajdującego się pomiędzy drogą a dworem.
Damian Dąbrowski,
Marzec 2011