Powiat kłodzki, gmina Lądek-Zdrój

(nazwa niemiecka: Heinzendorf, Kreis Habelschwerdt)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1353r. W drugiej połowie XIV wieku Skrzynka należała do rodziny von Pannwitz. Pod koniec szesnastego stulecia majątek wchodził w skład dóbr rodziny von Wallis z Trzebieszowic. W Skrzynce znajdowało się również wolne sędziostwo, którego właściciele często się zmieniali. W 1783r. Stephan Olivier Wallis sprzedał rodzinne dobra hrabiemu Friedrichowi Wilhelmowi von Schlabrendorf. W 1926r. posiadłość w Skrzynce należała do Georga Müllera. Dobra liczące 782ha, w tym 188ha pól uprawnych, 32,5ha łąk, 557,5ha lasów, 4ha gospodarstwa  dzierżawił G. Wagner z Trzebieszowic (in Kunzendorf).

 

Dwór

Zabudowania folwarczne w Skrzynce zostały wzniesione w XVIII i XIX wieku. Wśród budynków gospodarczych przetrwał niewielki dwór, obecnie w znacznym stopniu przebudowany. Dwór pełnił zapewne funkcję siedziby dzierżawców i zarządców majątku w Skrzynce. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, parterowy, z mieszkalnym poddaszem, nakryty częściowo dachem mansardowym z lukarnami, a częściowo naczółkowym z powiekami. Elewacje pozbawione ozdobnych detali, o zmienionym układzie otworów okiennych. Budynek prawdopodobnie jest własnością prywatną i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Sąsiadujące z nim zabudowania gospodarcze nie są użytkowane.

 

Zabytki w Skrzynce

Do rejestru zabytków w Skrzynce wpisano kościół filialny p.w. św. Bartłomieja (22.12.1971r., nr rej.: 191/1978).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Skrzynki zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Kłodzka i Stronia Śląskiego. Ze względu na problemy ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Prądy, następnie DK46 przez Nysę w stronę Kłodzka. W Złotym Stoku z DK46 najlepiej zjechać w lewo w DK390 prowadzącą do Lądka. Następnie trzeba skręcić w prawo w drogę do Radochowa i kontynuować podróż DK392 do Trzebieszowic, skąd do Skrzynki prowadzi lokalna droga. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190km. Dawny folwark znajduje się w zachodniej części miejscowości, na południe od drogi do Ołdrzychowic Kłodzkich. Samochód można zaparkować przy zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla