Powiat lwówecki, gmina Lwówek Śląski

(nazwa niemiecka: Gross Rackwitz, Kreis Löwenberg)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

O historii miejscowości trudno znaleźć jakieś informacje. Dzieje wioski sięgają co najmniej XIV w. Zapewne w tym czasie osada dzieliła się już na dwie części, z których jedna należała do miasta Lwówek Śląski, a druga była własnością książęcą. W 1340 r. Katarzyna Kelbichen, wraz z synem Nickelem, kupili czynsz z Rakowic Wielkich. Na przełomie XV i XVI w. przy dwóch majątkach w wiosce powstały wieże mieszkalne: miejska i książęca. W dostępnych źródłach brak informacji o losach obydwu majątków. W 1945 r. wieża książęca została uszkodzona. W latach późniejszych część budynku uległa zawalaniu, część rozebrano. Obecnie pozostał z niej tylko fragment murów przyziemia. W dużo lepszym stanie znajduje się wieża miejska. Przebudowana w XVIII w., murowana z kamienia, wzniesiona na planie prostokąta, zbliżonego do kwadratu, czterokondygnacyjna, nakryta dachem mansardowym. Okna w kamiennych obramowaniach, zachowane okna szczelnicowe o charakterze strzelnic. Teren wokół wieży nie jest ogrodzony, budynek zabezpieczono jednak przed wejściem i można go zobaczyć tylko z zewnątrz. Brak informacji o sytuacji własnościowej obiektu.

Obydwie wieże wpisano do rejestru zabytków sztuki 13.11.1961 r. pod nr rej.: 964 (wieża przy folwarku miejskim) i 965 (wieża książęca).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Rakowic Wielkich dojeżdżają miedzy innymi autobusy z Lwówka Śląskiego, Bolesławca i Jeleniej Góry. Najwięcej kursów jest pomiędzy Rakowicami Wielkimi a Lwówkiem Śląskim, trzeba mieć jednak na uwadze, że z Górnego Śląska bardzo trudno dojechać do Lwówka. W pierwszej kolejności najlepiej dotrzeć do Wrocławia (np. pociągiem z Gliwic), a dalej podróżować autobusami, niestety kursują one rzadko. Wybierającym dojazd samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Zgorzelca, następnie DK 364 przez Złotoryję do Lwówka Śląskiego. Z Lwówka najlepiej wyjechać DK 297 w stronę Bolesławca i tuz za miejscowością skręcić w lewo w lokalną drogę do Rakowic Wielkich. Odległość: w jedną stronę ponad 260 km. Miejska wieża mieszkalna znajduje się po prawej stronie ulicy. Samochód można zostawić na poboczu obok budynku.

 

Damian Dąbrowski,

Październik 2010 r.

 

 

 

 

 

 

Joomla templates by a4joomla