Powiat gliwicki, gmina Pilchowice

(nazwa niemiecka: Nieborowitz, w latach 1936-1945 Neubersdorf, Kreis Tost-Gleiwitz)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Późnoklasycystyczny dwór zbudowany około 1840r. Murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, podpiwniczony, nakryty dachem naczółkowym z facjatkami. Elewacja frontowa 10-osiowa, skierowana na północ. Elewacja boczna o nieregularnym układzie okien, wzmocniona dwiema wydatnymi szkarpami.  Obiekt w wyniku licznych przebudów pozbawiony cech stylowych. W czasach PRL-u dwór wraz z dawnym folwarkiem stanowił własność miejscowego PGR-u. Obecnie gospodarstwo znajduje się w rękach prywatnych, ale dawny dwór w dalszym ciągu jest budynkiem mieszkalnym dla pracowników. Teren ogrodzony, nie ma możliwości zwiedzania.

W otoczeniu dworu znajdują się zabudowania dawnego folwarku. Na historycznych mapach miejscowości zaznaczony jest również park krajobrazowy, który został zniszczony przy regulacji przebiegu drogi Gliwice – Rybnik oraz w wyniku rozbudowy folwarku.

 

Zabytki w Nieborowicach

Do rejestru zabytków w Nieborowicach wpisano linie kolejki wąskotorowej, odcinek Nieborowice – Rudy, XIX/XX w. (nr rej.: A/1477/92 z 1.03.1993r.): torowisko z mostami i przepustami; dworzec; magazyn przesyłowy, szachulcowy. W rejestrze nie znajduje się dawny dwór.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dzięki PKS-om kursującym pomiędzy Gliwicami a Rybnikiem dojazd komunikacją publiczną do Nieborowic jest bardzo łatwy. Dojazd samochodem z Gliwic jest również prosty, przez Nieborowice przebiega DK 78, jedziemy tą drogą z Gliwic w kierunku Rybnika, w centrum Nieborowic, po prawej stronie znajduje się dwór. W jedną stronę około 10 km. Samochód najlepiej zostawić na jednym z pobliskich parkingów: przy barze lub sklepie.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2009 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla