Powiat dzierżoniowski, dzielnica miasta Niemcza

(nazwa niemiecka: Petersrode, Kreis Nimptsch, od 1932r. Kreis Reichenbach)

 

 

Właściciele majątku: w pierwszej połowie XX w. rodzina von Richthofen

Początki pałacu sięgają XVI w. Rezydencję przebudowano w XVIII w. i po 1850r. Po drugiej wojnie światowej majątek znacjonalizowano. Obecnie pałac w Piotrkówku jest własnością prywatną. Teren wokół ogrodzono zabytek można zobaczyć tylko z zewnątrz. W pobliżu pałacu znajduje się zrujnowana kaplica grobowa i użytkowane zabudowania dawnego folwarku.

 

Zabytki w Piotrkówku

Do rejestru zabytków w Piotrkówku wpisano zespół pałacowy i folwarczny (31.03.2000r., nr rej.: 12/A/00/1-8): pałac, wieżę ciśnień, dwa budynki mieszkalno-gospodarcze, park z sadem i ogrodem.  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Brak możliwości dojazdu komunikacją publiczną. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, a następnie DK396 do Strzelina. Ze Strzelina najlepiej wyjechać DK 39 w stronę Łagiewnik. W miejscowości Mikoszów z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę, prowadzącą do Piotrkówka przez Karszów, Górkę Sobocką, Maleszów i Strachów. Odległość: w jedną stronę około 170 km. Samochód trzeba pozostawić przy drodze dojazdowej do dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla