Powiat namysłowski, gmina Wilków

(nazwa niemiecka: Jakobsdorf, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka o Jakubowicach pochodzi z 1293 r. W tym czasie wioska była już majątkiem rycerskim, a jej właściciel Krystian z Jakubowic występował w dokumencie jako świadek sprzedaży sołectwa w Starym Namysłowie. W drugiej połowie XVII w. majątek w Jakubowicach należał do Ernesta Prittwitza. W miejscowości znajdował się średniowieczny lub renesansowy dwór, który spłonął w 1688 r. Rezydencję otaczała fosa, w znacznym stopniu zasypana w 1926 r. Obecnie istniejący dwór wzniesiono w 1882 r. Budynek po drugiej wojnie światowej był zapewne wykorzystywany przez miejscowe Państwowe Gospodarstwo Rolne. Obecnie prawdopodobnie jest własnością prywatną. Dwór zabezpieczony przed wejściem można zobaczyć tylko z zewnątrz. Za dawną rezydencją znajduje się park krajobrazowy o powierzchni 4 ha. W parku przeważa drzewostan liściasty: lipa drobnolistna, dąb zwyczajny, kasztanowiec zwyczajny, buk zwyczajny. Występuje także buk zwyczajny odmiany purpurowej.

Neoklasycystyczny dwór w Jakubowicach to budynek murowany z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta zbliżonego do kwadratu, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty czterospadowym dachem wykonanym z dachówki. Fasada siedmioosiowa z centralnym trzyosiowym ryzalitem mieszczącym główne wejście do budynku, zwieńczonym schodkowym szczytem. Elewacje ogrodowa z podobnym, dwu osiowym ryzalitem. W jednej z elewacji bocznych dobudówka z wejściem do piwnic. Skromne elewacje dworu ożywiają: boniowany cokół, pilastry w narożach, nadokienniki i płyciny oraz wydatny gzyms wieńczący.

Obecnie budynki gospodarcze dawnego folwarku wraz z parkiem są wykorzystywane przez stadninę koni.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd do Jakubowic komunikacją publiczną jest trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Jakubowic kursują autobusy PKS. Autobusy te jeżdżą rzadko (10 kursów) i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Opola. Z Opola do Namysłowa najkorzystniej jechać DK 454. Z Namysłowa (wyjazd ul. Sycowską) do Jakubowic prowadzi lokalna droga przez Smarchowice Małe. Odległość: w jedną stronę około 132 km. Dwór i park w Jakubowicach znajdują się na prawo od głównej ulicy, samochód można zostawić przy wjeździe do gospodarstwa rolnego, w niewielkiej odległości od dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

 

Joomla templates by a4joomla