Powiat namysłowski, gmina Wilków

(nazwa niemiecka: Eisdorf, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości pochodzi z 1257 r. W dokumencie z 1293 r. jednym ze świadków był Stanisław z Idzikowic, co wskazuje, że wioska bardzo szybko została majątkiem rycerskim. Niewielka ilość informacji nie pozwala na dokładne prześledzenie dziejów miejscowości. Kolejna wzmianka o właścicielu miejscowości pochodzi dopiero z XVI w. W 1578 r. majątek w Idzikowicach należał do Hansa von Koeltscha, starosty namysłowskiego. Na początku XVII w. właścicielem wioski był już Ernest junior von Poser, członek rady książąt oleśnickich. Z małżeństwa z Barbarą von Zedlitz pozostawił on tylko dwie córki i dobra prawdopodobnie przejęła linia rodu Poser z Nadolic Wielkich. W 1790 r. wioska dzieliła się na dwa majątki: Idzikowice Dolne i Górne. Obydwa znajdowały się w rękach rodziny von Ohlen. Później Górne Idzikowice należały do hrabiego Siegrotha.

Klasycystyczny dwór w Idzikowicach został wzniesiony w pierwszej połowie XIX w., rozbudowany pod koniec tego stulecia. Murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, parterowy z piętrową częścią środkową, nakryty dachem siodłowym. Do budynku po bokach dostawiono dwie dobudówki, jedna z nich obecnie całkowicie zrujnowana. Elewacje dworu przekształcone, pozbawione większości ozdobnych detali, o zmienionym układzie otworów okiennych. Fasada jedenastoosiowa, z centralnym pięcioosiowym dwukondygnacjowym ryzalitem, zamkniętym trójkątnym przyczółkiem. W elewacji frontowej zachowały się ślady boniowania, podziałów pilastrowych, gzyms i profilowane obramienia części otworów okiennych. Dwór otacza niewielki park krajobrazowy. Przed frontem budynku podjazd i kilka starych lip drobnolistnych.

Do rejestru zabytków sztuki w Idzikowicach wpisano: zespół dworski (18.10.1968 r., nr rej.: 1939/68), park (09.06.1981 r., nr rej.: 53/81).

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd do Idzikowic komunikacją publiczną jest trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Idzikowic kursują autobusy PKS. Autobusy te jeżdżą rzadko (10 kursów) i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Opola. Z Opola do Namysłowa najkorzystniej jechać DK 454. Z Namysłowa (wyjazd ul. Sycowską) do Idzikowic prowadzi lokalna droga przez Smarchowice Małe, Jakubowice. Odległość: w jedną stronę około 130 km. Dwór w Idzikowicach znajduje się na lewo od głównej ulicy, samochód można zaparkować przy prowadzącej do niego bocznej drodze.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

Joomla templates by a4joomla