Powiat kłodzki, gmina Nowa Ruda

(nazwa niemiecka: Ebersdorf, Kreis Neurode)

 

 

Początki miejscowości sięgają pierwszej połowy XIV wieku. W 1337r. w Dzikowcu wzmiankowano kościół parafialny.

 

Dwór

Barokowy dwór został ufundowany w drugiej połowie XVII wieku przez zakon jezuitów z Kłodzka. Rezydencja była kilkukrotnie przebudowywana, między innymi w XIX wieku. Budynek murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na rzucie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym wykonanym z dachówki. Fasada sześcioosiowa z centralnym głównym wejściem. Symetrię budynku burzy dwukondygnacyjny ryzalit usytuowany w jednej ze skrajnych osi fasady. Elewacje pozbawione ozdobnych detali architektonicznych, zachowały kamienne obramowanie głównego wejścia i opaski wokół otworów okiennych. Pierwotnie budynek dzielony był boniowanymi pilastrami i posiadał nadokienniki i płyciny podokienne. Układ wnętrz dwutraktowy. W pomieszczeniach parteru zachowane sale nakryte sklepieniami kolebkowymi. W pobliżu dworu niewielkie zadrzewienie, zapewne pozostałość po dawnym parku. Obok rezydencji zachowana oficyna, pochodząca również z drugiej połowy XVII wieku. Budynek murowany, potynkowany, dwukondygnacyjny, nakryty łamanym dachem dwuspadowym. Oficyna o skromnej dekoracji architektonicznej, za wyjątkiem szczytów o spływach wolutowych.

Po drugiej wojnie światowej dwór w Dzikowcu użytkowany był przez Państwowe Gospodarstwo Rolne, które urządziło w nim mieszkania pracowników. Następnie budynek należał do Agencji Własności Wolnej Skarbu Państwa i Agencji Nieruchomości Rolnych. Trudno powiedzieć jaki jest obecny stan własnościowy dworu. Obiekt nieużytkowany powoli popada w ruinę.

 

Zabytki w Dzikowcu

Do rejestru zabytków w Dzikowcu wpisano kościół parafialny p.w. św. Marcina (16.03.1966r., nr rej.: 1555) i dwór (9.03.1995r., nr rej.: 1432/WŁ).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Dzikowca zapewniają nieliczne autobusy PKS kursujące z Nowej Rudy i Nowej Wsi Kłodzkiej. Ze względu na trudności ze znalezieniem przesiadki nie polecam tego sposobu dojazdu. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina. Ze Strzelina trzeba wyjechać DK39 prowadzącą do Łagiewnik, skąd najlepiej kierować się DK384 w stronę Nowej Rudy. W Woliborzu z tej ostatniej trasy należy skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Dzikowca. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 210km. Dwór znajduje się w centrum miejscowości, w pobliżu kościoła parafialnego. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu przy sklepie.

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2012 r.

Joomla templates by a4joomla