Powiat wrocławski, gmina Kąty Wrocławski, przysiółek wsi Baranowice

(nazwa niemiecka: Pleische, Kreis Breslau)

 

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1245 roku. Posiadłość w Bliżu wchodziła w skład dóbr biskupstwa wrocławskiego do sekularyzacji majątków kościelnych w Królestwie Prus w 1810 roku. Przez następne kilkadziesiąt lat dobra w Bliżu były własnością państwa. W 1886 roku majątek należał do Paula Schaube. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku posiadłość przeszła w ręce rodziny von Johnston. Przedstawiciele rodu von Johnston pozostali właścicielami folwarku i pałacu do 1945 roku.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek przejęło państwo polskie. Grunty zostały rozparcelowane, a pałac zamieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny. Dawna rezydencja do dziś pełni funkcję mieszkalną. Budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Eklektyczny pałac w Bliżu został zapewne wzniesiony przez przedstawicieli rodziny Johnston na przełomie XIX i XX wieku. Na północ od rezydencji rozciąga się park krajobrazowy w stylu angielskim. Fasada pałacu skierowana jest na dawny dziedziniec gospodarczy. Wokół dziedzińca zachowała się większość budynków mieszkalnych i gospodarczych folwarku.

 

Zabytki w Baranowicach Bliżu

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Bliżu, przysiółku wsi Baranowice. W ewidencji zabytków miejscowości ujęto zespół pałacowy: pałac (nr 10), oficyny pałacowe  (nr 7-8 oraz 9), stodołę, oborę i relikt parku pałacowego.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Baranowic zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Kątów Wrocławskich, Maniowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Z przystanku Baranowice NŻ do pałacu w Bliżu trzeba przejść kilka kilometrów. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Pietrzykowice. Następnie najlepiej jechać ul. Fabryczną do Pietrzykowic i dalej DK347 w stronę Kątów Wrocławskich. Z tej ostatniej trasy trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Bliża przez Baranowice. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 175km. Pałac znajduje się we wschodniej części miejscowości na lewo od głównej drogi. Samochód można zaparkować na dziedzińcu dawnego folwarku.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla