Powiat rybnicki, gmina Gaszowice

(nazwa niemiecka: Lukow, Kreis Rybnik)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Początki wioski związane są z założeniem na terenie Łukowa folwarku przez właścicieli majątku w Czernicy. Najprawdopodobniej miało to miejsce w XVI wieku. Do osiemnastego stulecia Łuków związany był z dobrami w Czernicy. W 1723 r. właścicielem wioski był baron Franciszek Karol von Kotulinski. Od 1760 r. majątek w Łukowie należał do Jana Reiswitza. W latach 1845-1861 właścicielem dóbr był profesor Carl Johann Chrystian Kuh z Wojnowic. Następnie nabył je Wilhelm de Zawadzki. Z ksiąg adresowych wynika, że od 1891 r. majątek należał do rodziny Felbier. W 1905 i 1921 r. wzmiankowany jako właściciel posiadłości był Johann Felbier, a w 1937 r. Hans Felbier. Po 1945 roku dobra zostały znacjonalizowane.

Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacjowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym wykonanym z dachówki. Fasada pięcioosiowa z centralnym dwukondygnacjowym gankiem. Na osi elewacji tylnej niewielki ryzalit. Elewacje budynku pozbawione detali architektonicznych. Dwór zabezpieczony przed wejściem, można zobaczyć tylko z zewnątrz. Obiekt opuszczony, powoli niszczeje. Przy dworze zamieszkały, mniejszy budynek, prawdopodobnie dawna oficyna, nieco dalej zabudowania pofolwarczne. Za dworem niewielki staw i pozostałości zadrzewienie parkowego. Adres: Łuków, ulica Dworska 20.

Żaden budynek w Łukowie Śląskim nie został wpisany do rejestru zabytków.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

W miejscowości znajduje się dworzec kolejowy Łuków Śląski, zatrzymują się na nim pociągi relacji Rybnik – Racibórz. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Rybnika. Następnie z Rybnika wyjechać ulicą Zebrzydowicką i kontynuować wycieczkę lokalnymi drogami przez Zebrzydowice, Jejkowice i Gaszowice. Odległość: w jedną stronę niecałe 40 km. Na miejscu samochód można zostawić na poboczu ulicy Dworskiej.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla