Powiat pszczyński, gmina Kobiór

(nazwa niemiecka: Promnitz, Kreis Pleß)

                    

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwszy zameczek myśliwski został wzniesiony w dawnej Puszczy Pszczyńskiej nad Jeziorem Paprocańskim około 1766 r. przez Jana Adama Promnica. W połowie XIX w. właścicielem Promnic został książę Jan Henryk XI Hochberg z Pszczyny. Na jego zlecenie w 1861 r. architekt Oliwer Pawelt zbudował nowy neogotycki zameczek myśliwski. Z nieznanych przyczyn sześć lat później budynek spłonął. Odbudowany w 1868 r. został wzbogacony o liczne detale architektoniczne. Zameczek pod koniec lat 30-tych XX w. został przez Hochbergów oddany Skarbowi Państwa jako część opłaty spadkowej. Po 1945 r. budynkiem opiekował się Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych, a następnie podlegał on Ministerstwu Górnictwa. Obecnie obiekt w dalszym ciągu stanowi własność państwa. Od kilku lat zameczek jest wynajmowany i w jego wnętrzach działa restauracja oraz czterogwiazdkowy hotel „Noma Residence”. 

 

Informacje o ofercie hotelu i restauracji można znaleźć na stronie:

www.promnice.pl

 

Zamek myśliwski

Neogotycki zameczek myśliwski murowany z cegły, w części w konstrukcji szachulcowej, wzniesiony na planie krzyża, trzykondygnacyjny, nakryty dachem siodłowym z facjatkami, wykonanym z gontu. Fasada pięcioosiowa z centralnie umieszczonym wejściem, ponad nim szczyt, po bokach którego dwie niewielki wieżyczki. W narożniku północno-zachodnim ośmioboczna wieża będąca dominantą budynku. Nieregularną bryłę budynku ozdabiają liczne wykusze, wieża i wieżyczki. Od elewacji zameczku jeszcze bardziej efektowne są wnętrza, z zachowaną dekoracją ścian, sufitów i oryginalnymi witrażami. Na parterze znajdują się westybul z krętymi drewnianymi schodami i salon dla myśliwych, z neogotyckim kominkiem i licznymi trofeami myśliwskimi. Na pierwszym i drugim piętrze zlokalizowano pokoje hotelowe i apartament.  W pobliżu dziedzińca z figurą św. Huberta wzniesiono w połowie XIX w. wozownie, stajnie i leśniczówkę. Teren wokół rezydencji malowniczo otaczają lasy, niezwykle blisko znajduje się również Jezioro Paprocańskie.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do samych Promnic nie można dojechać komunikacją publiczną. Autobusy MZK Tychy zatrzymują się natomiast na przystanku Tychy Paprocańska, po drugiej stronie Jeziora Paprocańskiego. Wzdłuż jeziora biegną liczne ścieżki, którym w około 30 minut można podejść do zameczku myśliwskiego. Do wspomnianego przystanku poza autobusami z centrum Tychów dojeżdżają również linie nr 33 z Gliwic i nr 400 z Katowic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 44 (ul. Pszczyńska) prowadzącą do Tychów. W Tychach, w pobliżu Browarów Książęcych należy skręcić w lewo w Aleję Bielską. Trasą tą przez miasto najlepiej jechać cały czas prosto aż do Lasów Kobiórskich, gdzie trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do zameczku w Promnicach. Odległość: w jedną stronę niecałe 40 km. Na miejscu samochód można zostawić na parkingu przy restauracji bądź na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Lipiec 2010 r.

 

 

Joomla templates by a4joomla