Powiat pszczyński, miasto

(nazwa niemiecka: Pless, Kreis Pless, tzw. Ludwigswunsch)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Dwór wzniesiony około 1800 r. dla księcia Ludwika Anhalt-Köthen-Pless, według projektu Wilhelma Puscha. Budynek murowany z cegły, otynkowany, parterowy, podpiwniczony, nakryty wysokim dachem naczółkowym z lukarnami. Fasada (elewacja południowa) dziewięcioosiowa, z centralnie umieszczonym piętrowym ryzalitem, poprzedzonym portykiem, wspartym na czterech toskańskim kolumnach, zamkniętym trójkątnym frontonem, z kartuszem herbowym. W jedenastoosiowej elewacji północnej podobny ryzalit, z pilastrami ponad którymi niewielki trójkątny szczyt. Układ wnętrz przebudowany, pierwotnie dwutraktowy. Pomieszczenia nakryte płaskimi stropami, część z nich z sufitami z fasetą.

Dwór jest obecnie własnością prywatną, teren wokół ogrodzony, nie ma możliwości zwiedzania obiektu. W 2009 r. w budynku trwały prace remontowe.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Pszczyny można bardzo łatwo dotrzeć pociągiem z Katowic. Dworzec kolejowy w Pszczynie jest oddalony od centrum miasta, trzeba odbyć około 30 minutowy spacer. Wybierającym podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 44 do Mikołowa, a dalej DK 928 do Kobióru i S1 w kierunku Bielska-Białej. Odległość: niecałe 50 km w jedną stronę. Na miejscu nie ma problemu z zostawieniem samochodu, w centrum Pszczyny jest strefa płatnego parkowania. Dwór „Ludwikówka” znajduje się przy ul. Chopina.

 

Damian Dąbrowski

Listopad 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla