Powiat oleski, gmina Radłów

(nazwa niemiecka: Bischdorf, Kreis Rosenberg O.S.)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości: początki dziejów miejscowości sięgają co najmniej XIV w. Niestety brak informacji źródłowych uniemożliwia przedstawienie najdawniejszych dziejów Biskupic. W 1450 r. w wiosce zbudowano kościół parafialny p.w. św. Jadwigi.

Właściciele majątku: W dokumentach z 1657 r. jako właściciel Biskupic koło Olesna występuje Mikołaj von Ostaschowski, małżonek Katarzyny von Koschember. W 1711 r. w źródłach pojawił się po raz ostatni przedstawiciel tej rodziny Jan von Ostaschowski. Prawdopodobnie nie był on już właścicielem miejscowości, bowiem w latach 1694-1714 Agneta Eleonora von Donat była żoną Jana Krzysztofa von Heydenbrandt z Biskupic koło Olesna. W 1702 r. Urszula Elżbieta von Stwolinska wyszła za mąż za Bernarda Moritza von Reibnitz z Biskupic koło Olesna. Powyższe informacje wskazują, że wioska na przełomie XVII i XVIII w. była podzielona na kilka części. Niestety nie jest pewne czy wszystkie źródła odnoszą się do opisywanej miejscowości, ponieważ część autorów myli ją z Biskupicami znajdującymi się w powiecie kluczborskim. Majątek w Biskupicach koło Olesna z pewnością należał do rozległych dóbr Chrystiana Gottlieba von Jordan (1738-1811), ostatniego męskiego przedstawiciela linii rodziny z Sowczyc. Z małżeństwa z Anną Gotliebą Paczenski von Tenczin (1743-1816) pozostawił on dwie córki, jedna z nich Anna Szarlota (1771-1853) w 1788 r. wyszła za mąż za Marcina Ludwika Juske (zm. 1833 r.), który w 1800 r. został adoptowany przez teścia i przyjął nazwisko von Jordan, dając początek nowej linii rodziny. Od XIX w. do 1945 roku majątek w Biskupicach wchodził w skład królewskich dóbr rodziny von Hohenzollern. W 1905 r. posiadłość o powierzchni 449,7 ha dzierżawił Georg Günther. W 1921 r. dobrami Hohenzollernów w Biskupicach i Kościeliskach zarządzał administrator dr Funck. Po drugiej wojnie światowej majątki zostały upaństwowione. Obecnie dwór w Biskupicach i otaczający go niewielki park są własnością prywatną. Można je zobaczyć z pewnej odległości, spoza ogrodzenia. Znacznej wielkości psy nie zachęcają do jego przekraczania :)

 

Dwór

Barokowy dwór w Biskupicach został wzniesiony przez rodzinę von Jordan około połowy XVIII w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, zbudowany na planie prostokąta, częściowo podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty dachem mansardowym, wykonanym z dachówki.  Fasada siedmioosiowa, z centralnie usytuowanym głównym wejściem, poprzedzonym nowszym gankiem filarowym, podtrzymującym balkon. Elewacje skromnie zdobione, z boniowanymi narożnikami i prostymi obramowaniami otworów okiennych. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pomiędzy traktami, w części pomieszczeń zachowane sklepienia kolebkowe z lunetami, o łuku obniżonym. Piwnice również nakryte sklepieniami kolebkowymi z lunetami.

 

Zabytki w Biskupicach

Do rejestru zabytków w Biskupicach wpisano: drewniany kościół parafialny p.w. św. Jadwigi z 1718 r.(19.12.1953 r., nr rej.: 35/53); kościół ewangelicki, obecnie rzymsko – katolicki, p.w. św. Jacka z 1784 r. (20.01.1966 r., nr rej.: 1073/66); dwór (9.05.1064 r., nr rej.: 860/64).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Biskupic należy do trudnych. W wiosce zatrzymują się autobusy PKS między innymi z Olesna, Praszki i Opola, niestety jeżdżą one bardzo rzadko. Najwięcej kursów jest z Olesna dlatego proponuję dojazd z przesiadką w tej miejscowości. Do Olesna można bez problemu dotrzeć pociągiem, np. z Tarnowskich Gór lub Katowic. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, następnie DK 11 do Olesna. Z Olesna najlepiej wyjechać DK 487 w kierunku Gorzowa Śląskiego. W miejscowości Boroszów należy z tej ostatniej trasy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Biskupic. W samych Biskupicach na skrzyżowaniu trzeba skręcić w lewo w kierunku Kościelisk.  Dwór można łatwo zauważyć, znajduje się naprzeciwko kościoła p.w. św. Jacka, po lewej stronie ulicy. Odległość: w jedną stronę około 100 km. Samochód można zostawić na parkingu przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Styczeń 2011 r.

 

Joomla templates by a4joomla