Powiat wrocławski, gmina Sobótka

(nazwa niemiecka: Bankwitz, w latach 1937-1945 Burghübel, Kreis Breslau)

 

Dwór w Będkowicach

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z dokumentu księcia wrocławskiego Henryka I Brodatego z 1209 roku. Renesansowy dwór obronny otoczony nawodnioną fosą został wzniesiony około 1546 roku (data na portalu) dla Nickela von Gellhorna. Rezydencję przebudowywano w osiemnastym stuleciu i w 1844 roku. Po 1945 roku majątek w Będkowicach przejęło państwo polskie. Dwór wraz z folwarkiem był użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Rezydencję wykorzystywano jako wielorodzinny budynek mieszkalny dla pracowników przedsiębiorstwa. Część budynku nie była jednak użytkowana. W kolejnych latach Polski Ludowej zabytek ulegał coraz większej degradacji. W 1959 roku jego stan zachowania określano na 70%. Po upadku PGR-u dwór należał do Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie dawna rezydencja jest własnością prywatną. Teren wokół ogrodzono budynek można zobaczyć z zewnątrz tylko z pewnej odległości. Właściciel dworu powoli prowadzi prace remontowe. Zapraszam na stronę obiektu:

http://www.dwornawodzie.pl/

 

Zabytki w Będkowicach

Do rejestru zabytków w Będkowicach wpisano zespół dworski i folwarczny: dwór (19.05.1960r., nr rej.: 700), park (27.12.1984r., nr rej.: 567), folwark (30.07.1998r., nr rej.: 700): spichrz, dwie stodoły, obora, most.  

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Będkowic zapewniają między innymi autobusy PKS kursujące z Sobótki i Wrocławia. Ze względu na możliwość znalezienia przesiadki polecam dojazd przez Wrocław. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Wrocław Południe, następnie S8 i dalej DK8 w stronę Kłodzka. W Jordanowie Śląskim z DK8 należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą do Będkowic przez Świątniki i Księginice Małe. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 190km. Dwór wraz z dawnym folwarkiem znajdują się w północno-wschodniej części Będkowic, na lewo od głównej ulicy. Na miejscu nie ma dobrego parkingu, samochód najlepiej zostawić na poboczu drogi w pobliżu bramy wjazdowej na dawny folwark.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r.

 

Joomla templates by a4joomla