Powiat wrocławski, gmina Kąty Wrocławskie

(nazwa niemiecka: Guhrwitz, w latach 1937-1945 Burgweller, Kreis Breslau)

 

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1155 roku. W 1547 roku Siegfried Metche sprzedał Górzyce Casprowi Schliwitz. W 1565r. wioska należała już do Hansa Eck, a w 1577r. za sprawą Nickela Metche, wróciła do rodziny wcześniejszych właścicieli. W pierwszym ćwierćwieczu XVI wieku Krzysztof von Senitz ufundował w Górzycach renesansowy dwór nawodny. Rezydencja została wzniesiona w miejscu starszej średniowiecznej siedziby. W 1674r. majątek w Górzycach nabył baron Conrad von Saurma auf Jeltsch. Kolejnym właścicielem dóbr był jego syn Leuthold. W drugiej połowie XVIII wieku miejscowość należała do Johanna Ernsta auf Reichwalden. W 1779r. po śmierci Johanna Ernsta majątek otrzymała w spadku wdowa po nim Rosine z domu Ehnenschield (zm.1795r.). Kolejną właścicielką posiadłości została w 1795r. Josefa z domu von Saurma, małżonka barona Ignaza von Stilllfried. W 1830r. majątek należał już do barona von Larisch. W 1845r. właścicielami dóbr byli bracia von Rath. Po 1886r. posiadłość nabył Paul Naehrich z pobliskiego Pustkowa Żurawskiego. W rękach rodziny Naehrich włości pozostały przynajmniej do 1917 roku. W latach trzydziestych XX wieku właścicielami dóbr była rodzina Kronemeyer.

 

Renesansowy dwór z szesnastego stulecia przekształcono w stylu barokowym około 1700 roku. Budynek był również przebudowywany w 1910 roku. Po zakończeniu drugiej wojny światowej majątek wraz z dworem przejęło państwo polskie. W 1949 roku dobra przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. PGR w Górzycach podlegał Kombinatowi Gniechowice, a następnie Kombinatowi Oporów. Dwór wykorzystywano na biura i mieszkania pracowników przedsiębiorstwa. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku stan zabytku był dobry. W latach 1973-1974 dwór był remontowany. Kolejne dekady nie były już tak dobre. W latach osiemdziesiątych dwudziestego stulecia zaprzestano przeprowadzać bieżące remonty. Po upadku PGR-u majątek znalazł się w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie właścicielem zrujnowanego budynku prawdopodobnie jest jej następczyni Agencja Nieruchomości Rolnych. Teren wokół dworu i dawnego folwarku pozostaje ogrodzony, część zabudowań jest użytkowana. Rozpadający się zabytek można zobaczyć tylko z zewnątrz, z dość dużej odległości.

 

Zabytki w Górzycach

Do rejestru zabytków w Górzycach wpisano dwór (20.08.1966r., nr rej.: 1787).

 

Informacje praktyczne i dojazd

Dojazd komunikacją publiczną do Górzyc nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Legnicy do węzła Wrocław Południe, następnie S8 i DK8 w stronę Kłodzka. Z tej ostatniej trasy należy skręcić w prawo w DK346 prowadzącą do Gniechowic. Za Wierzbicami z DK346 trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę do Pustkowa Żurawskiego. Z Pustkowa ulicą Kolejową można dojechać do Górzyc. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 185km. Folwark wraz z dworem położone są w północno-zachodniej części miejscowości. W Górzycach nie ma dobrego miejsca do zaparkowania samochodu. Pojazd trzeba zostawić na poboczu głównej drogi, przy ogrodzeniu otaczającym gospodarstwo rolne.

 

Damian Dąbrowski,

Maj 2013 r.

Joomla templates by a4joomla