Powiat średzki, gmina Miękinia

(nazwa niemiecka Leonhardwitz, Kreis Neumarkt)

 

Zabytki w Lenartowicach

Do rejestru zabytków w Lenartowicach nie wpisano żadnego obiektu.

W ewidencji zabytków uwzględniono m.in. cmentarz ewangelicki oraz zespół pałacowy: pałac (nr 77, obecnie nr 29) i park.

Miejscowość wzmiankowano w 1353 roku jako Lenarthowitz. Przez kilka stuleci Lenartowice należały do rodzin mieszczan, rajców, ławników z Wrocławia. W majątku wzmiankowano rody Popplau, Mohrerberg, Schϋtz, Bachstein. W 1661 roku Elias Michael Bachstein właściciel folwarku w Lenartowicach otrzymał od dworu cesarskiego przywilej piwny i wybudował przy majątku browar. Odtąd aż do pożaru w 1927 roku miejscowy browar pozostawał znaczącym składnikiem dóbr. W 1795 roku posiadłość w której wzmiankowano dwór należała do rodziny Runge. W 1845 roku po raz kolejny w opisie Lenartowic wymieniono rezydencję. Jej właścicielem był Edward Alexander Roth. W latach 1934-1945 majątek należał do rodu von Westarp.  

Neoklasycystyczny pałac zbudowano w I połowie XIX wieku w miejscu starszej siedziby szlacheckiej. Po 1945 roku rezydencja była zaniedbana. W 1959 roku stan zachowania budynku oceniano na 85%. W kolejnych dekadach w pałacu znajdowały się mieszkania, działało przedszkole oraz szkoła. Od 2008 roku zabytek jest własnością prywatną. W kolejnych latach inwestor przeprowadził generalny remont pałacu.

Pałac murowany, na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachami wielospadowymi z powiekami. Dłuższe elewacje z ryzalitami pozornymi zamkniętymi trójkątnymi naczółkami. W fasadzie ryzalit poprzedza ganek, w elewacji ogrodowej portyk filarowy podtrzymujący balkon. Elewacje dzielone gzymsem międzykondygnacyjnym i podokapowym fryzem kostkowym. Okna w prostych opaskach, część z gzymsami odcinkowymi. Zachowany kartusz z przedstawieniem herbowym właścicieli – niedźwiedziem. Do rezydencji przylegają fragmentarycznie zachowane zabudowania folwarczne. Założenie otacza dobrze utrzymany dawny park krajobrazowy z okazami starodrzewu i kilkoma stawami.

Pałac w I połowie XX wieku

Źródło: https://polska-org.pl/5178537,foto.html?idEntity=510013 (dostęp: 16.04.2022r.)

Lenartowice położone jest około 25 kilometrów na północny-wschód od Środy Śląskiej. Dojazd z miasta powiatowego DK94 w kierunku Wrocławia do miejscowości Błonie i dalej drogami lokalnymi przez Białków, Księgnice. Zespół pałacowy znajduje się w północnej części Lenartowic w otoczeniu pól opadających w kierunku rzeki Odry. Założenie obejmujące park i pałac jest ogrodzone i stanowi obecnie własność prywatną. Obiekt można wynająć. Organizuje się w nim imprezy okolicznościowe, przyjęcia, koncerty. Dziękuję właścicielowi za zgodę na wejścia na teren i możliwość wykonania fotografii.

Oficjalna strona pałacu:

http://palaclenartowice.pl/

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2022r.

 

 

Joomla templates by a4joomla