Powiat oleśnicki, gmina Oleśnica, przysiółek Poniatowic

(nazwa niemiecka: Jonas, Kreis Oels)

 

W 1845r. folwark Jonas był częścią majątku w Poniatowicach (Pontwitz) należącego do hrabiego Hermanna von Dyhrn. Losy dóbr w Poniatowicach folwark dzielił do końca XIX w., kiedy to od spadkobierców Moritza von Teichmann-Logischen odkupił go porucznik Max Bossart. W posiadaniu Maxa Bossarta majątek Jonas pozostał przynajmniej do 1926r. W latach trzydziestych dwudziestego wieku dobra wykupione przez Kreiskommunalverband Oels zostały rozparcelowane.

 

W 1902r. majątek Maxa Bossarta liczył 216ha powierzchni, w tym 173ha pól uprawnych, 22ha łąk, 16ha lasów, 5ha ogrodu, dróg i podwórzy gospodarczych. W 1926r. jego powierzchnia wynosiła 227ha.

 

Dwór w Jonasie nie był wzmiankowany w 1845r., kiedy to folwark stanowił część majątku w Poniatowicach. Rezydencję zapewne wzniósł Max Bossart na przełomie XIX i XX wieku. Losy budynku po 1926r. nie są znane, obecnie jest własnością prywatną, teren wokół dworu i parku otacza ogrodzenie. Budynek można zobaczyć z zewnątrz, od strony drogi.

 

Zabytki w Jonasie

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w Jonasie

 

Informacje praktyczne i dojazd

Na przystanku Poniatowice Jonas zatrzymują się autobusy PKS kursujące między innymi z Oleśnicy, Sycowa i Wrocławia. Ze względu na możliwość przesiadki polecam dojazd przez Wrocław, do miasta można dotrzeć np. pociągiem z Gliwic, Opola lub Poznania. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK 396 do Bierutowa przez Oławę. Z Bierutowa najlepiej wyjechać DK451 w kierunku Oleśnicy. Z tej ostatniej trasy za miejscowością Solniki Wielkie należy skręcić w prawo w lokalną drogę prowadzącą przez Nowoszyce, Wyszogród i Cieśle do DK8. Następnie DK8 trzeba się skierować na wschód, w kierunku Kępna. Jonas leży na północ od tej trasy. Dwór wraz z otaczającym go parkiem znajdują się na lewo od głównej drogi. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 195km. Na miejscu samochód można zostawić przy zabudowaniach gospodarczych dawnego folwarku, tuż obok rezydencji.

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2012 r.

Joomla templates by a4joomla