Powiat oleśnicki, część miasta Oleśnica

(nazwa niemiecka: Spahlitz, Kreis Oels)

 

Spalice wzmiankowano w dokumencie z 1288r. Majątek w Spalicach był częścią dóbr książąt oleśnickich. W 1845r. jego właścicielem był książę Wilhelm August von Braunschweig-Oels. Po śmierci księcia Wilhelma oleśnickiego w 1884r. posiadłość weszła w skład dóbr lennych (Thronlehn Oels), należących do pruskiego następcy tronu. W 1928r. władze miasta Oleśnica odkupiły majątek od rodziny von Hohenzollern. Odtąd dobra funkcjonowały jako folwark miejski.

 

Dobra w Spalicach wraz z folwarkami Sandhof i Gänseberg w 1886r. liczyły 567ha powierzchni, w tym 350ha pól uprawnych, 102ha łąk, 5ha pastwisk, 57ha lasów, 53ha gospodarstwa. W 1937r. ich powierzchnia wynosiła 427,32ha w tym 210ha pól uprawnych, 47,77ha łąk, 10ha pastwisk, 57ha lasów, 6ha stawów.

 

Majątek w Spalicach zarówno za czasów książąt oleśnickich, jak i później oddawany był w dzierżawę. Wśród jego dzierżawców byli między innymi: Pani Schlabitz (1872, 1894r.), Walter Schlabitz (1902, 1926r.), Oskar Weiss (1937r.). W 1930r. należącym do miasta folwarkiem zarządzał inspektor Christian Loeper.

 

Dwór w Spalicach został wzniesiony w drugiej połowie XIX w., być może przez rodzinę Schlabitz, wieloletnich dzierżawców majątku w miejscowości. Budynek murowany, pozbawiony cech stylowych. Obecnie dwór nie jest użytkowany. Obiekt zabezpieczony przed wejściem, otoczony ogrodzeniem oraz bujną roślinnością (podszyt, samosiejki). Na miejscu brak informacji o stanie własnościowym dworu.  

 

Zabytki w Spalicach

Do rejestru zabytków nie wpisano żadnego obiektu w tej dzielnicy Oleśnicy.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Do Oleśnicy można między innymi dotrzeć pociągiem z Wrocławia lub Kluczborka. Dwór w Spalicach znajduje się we wschodniej części miasta, przy ulicy Mikołaja Kopernika. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK 396 do Oławy i dalej DK455 do Jelcza-Laskowic. Z miasta należy wyjechać ul. Oleśnicką prowadzącą do Brzezinki. W Brzezince trzeba skręcić w lewo w lokalną drogę prowadzącą do Oleśnicy przez Ligotę Małą i Ligotę Wielką. W mieście najlepiej kierować się do ul. Wojska Polskiego, dawnej DK8, z której można skręcić w ul. Mikołaja Kopernika. Odległość: z Gliwic w jedną stronę około 180km. Samochód można zaparkować na osiedlu mieszkaniowym, w niewielkiej odległości od dworu.

 

Damian Dąbrowski,

Kwiecień 2012 r.

 

Joomla templates by a4joomla