Powiat dzierżoniowski, gmina Dzierżoniów, przysiółek

(nazwa niemiecka: Tannenberg, Kreis Reichenbach)

 

Rys historyczny i stan obecny:

Historia miejscowości związana była z pobliskimi Ostroszowicami, których Jodłownik był kolonią. W XIX wieku rodzina von Seherr-Thoss wybudowała w Jodłowniku pałac myśliwski. Rezydencja była siedzibą nadleśniczego dóbr należących do właścicieli Ostroszowic. Po zakończeniu drugiej wojny światowej posiadłość przejęło państwo polskie. W czasach polski Ludowej w pałacu urządzono ośrodek kolonijny Fabryki Wrzecion i Urządzeń Włókienniczych. W otoczeniu zabytku wzniesiono nowe zabudowania i baseny. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku ośrodek przestał funkcjonować. W 1998 roku zabudowania nabył prywatny inwestor. Remont pałacu rozpoczął się dopiero w 2006 roku. Przez cztery lata prowadzono roboty na zewnątrz budynku. W kolejnych latach rozpoczęto prace przy wykończeniu wnętrz. Pałac można zobaczyć z zewnątrz, z pewnej odległości, zza ogrodzenia.

 

Pałac

Rezydencja murowana, wzniesiona na rzucie prostokąta, podpiwniczona, dwukondygnacyjna, z częściowo użytkowym poddaszem, nakrytym dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada (elewacja zachodnia) siedmioosiowa, z głównym wejściem umieszczonym w ganku. Od północy parterowa dobudówka i okrągła wieża, będąca dominantą budynku. Elewacja wschodnia (ogrodowa) również siedmioosiowa, z centralnym trzyosiowym pozornym ryzalitem podkreślonym schodkowym szczytem. Na osi niewielki ganek z dodatkowym wejściem do pałacu, poprzedzonym schodami. Naroża rezydencji flankują niewielkie kwadratowe wieżyczki. Elewacje ozdabiają gzymsy między kondygnacjami, wydatny gzyms wieńczący, opaski okienne i nadokienniki. Pałac otacza park krajobrazowy z okazami starodrzewu.

 

Rezydencja na przedwojennej widokówce

Źródło: http://dolny-slask.org.pl/687329,foto.html?idEntity=526228

 

Zabytki w Ostroszowicach Jodłowniku

Do rejestru zabytków wpisano pałac, obecnie dom nr 12, 3 ćw. XIX w. (nr rej.: A/4192/935/WŁ z 28.07.1983r.). Ponadto do ewidencji zabytków wpisano zespół dworski: dwór, obecnie dom mieszkalny nr 31, oficynę mieszkalną w zespole dworskim (nr 31), dom myśliwski (drewniany), dom mieszkalny nr 15.

 

Informacje praktyczne i dojazd

Niestety dojazd komunikacją publiczną do Jodłownika nie jest możliwy. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Brzezimierz, następnie DK396 do Strzelina i dalej DK39 do Łagiewnik. Z Łagiewnik należy wyjechać trasą nr 384 (ul. Jedności Narodowej) w kierunku Dzierżoniowa. Z Dzierżoniowa najlepiej wyjechać ul. Batalionów Chłopskich prowadzącą do Bielawy, skąd podróż trzeba kontynuować DK384 w stronę Nowej Rudy. Jodłownik położony jest przy tej ostatniej trasie. Pałac znajduje się we wschodniej części przysiółka, przy drodze do Ostroszowic. Odległość: w jedną stronę z Gliwic około 200km, z Wrocławia około 70km. Samochód można zaparkować w bocznej uliczce prowadzącej na teren dawnego ośrodka kolonijnego, tuż przy ogrodzeniu otaczającym pałac.  

 

Damian Dąbrowski,

Wrzesień 2015 r.

 

Joomla templates by a4joomla