Powiat raciborski, gmina Pietrowice Wielkie

(nazwa niemiecka: Schammerwitz, Kreis Ratibor)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Klasycystyczny dwór zbudowany w XIX w., murowany z cegły, potynkowany, na planie prostokąta, parterowy, na wysokich piwnicach i z mieszkalnym poddaszem. Dach mansardowy. Fasada 7-osiowa, ze środkowym ryzalitem zamkniętym trójkątnym przyczółkiem. W fasadzie pozostałości pionowych podziałów elewacji za pomocą lizen bądź pilastrów oraz prostokątne okna w obramieniach. Do dworu przylega mur z bramą, otaczający
zabudowania folwarczne: oficyny, obory i stodoła.

Nie ma możliwości zwiedzania dworu, stanowi własność prywatną (właściciel: UBC Samborowice Sp. z o.o.). Obecnie trwają prace restauratorskie.

 

Informacje praktyczne i dojazd: 

Dojazd komunikacją publiczną jest niezwykle trudny, co prawda do Raciborza dotrzemy pociągiem z Katowic (przesiadka w Rybniku) lub Gliwic (przesiadka w Kędzierzynie-Koźlu) lecz dalej pojawia się problem. Z Raciborza do Samborowic dziennie jeżdżą tylko 4 autobusy PKS. Proponuję zabrać do pociągu rower i od Raciborza liczyć na własne siły. Dla osób zmotoryzowanych najlepszy dojazd z Gliwic to droga 408 do Sośnicowic, dalej 919 do Raciborza, skąd DK 916 w kierunku granicy zaprowadzi nas prosto do Samborowic. W jedną stronę około 55 km. Dwór znajduje się przy ul. Długiej, jest to boczna ulica, obiekt nie jest duży i trudno go zauważyć z głównej drogi. Na miejscu jest problem z zaparkowaniem samochodu, trzeba go zostawić na poboczu.

 

Damian Dąbrowski,

Luty 2009 r.

 

 

 

Joomla templates by a4joomla