Powiat lubliniecki, gmina Koszęcin

(nazwa niemiecka Sodow, Kreis Lublinitz)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Po raz pierwszy w źródłach historycznych wioska pojawia się już w XIII w. Wzmianka o parafii w Sadowie wskazuje, że osada w tym czasie miała spore znaczenie. Istniejący dziś kościół p.w. św. Józefa, pochodzi z 1331 r. i jest jednym z najstarszych zachowanych kościołów na Górnym Śląsku. Przy kościele znajduje się drewniana dzwonnica z XVII w. Niestety poza informacjami dotyczącymi kościoła trudno znaleźć jakieś wiadomości o Sadowie. Historia folwarku zlokalizowanego tuż obok kościoła wydaje się być dość krótka. Biorąc pod uwagę wygląd i wielkość założenia można przyjąć, że folwark powstał w XIX w. W jego skład wchodzą: otaczające prostokątny dziedziniec niewielki dwór i budynki gospodarcze oraz położona nieco z boku oficyna.

 

W 2009 r. zakończył się remont dworu w Sadowie. Obecnie budynek jest pozbawiony jakichkolwiek cech stylowych i wygląda jak typowy domek jednorodzinny. Obiekt murowany z cegły potynkowany, wzniesiony na rzucie prostokąta, parterowy, z zagospodarowanym poddaszem, nakryty dachem dwuspadowym z nowymi lukarnami. Elewacja ogrodowa pięcioosiowa, z centralnie umieszczonym dwukondygnacyjnym ryzalitem. Elewacje pozbawione wszelkich ozdób i podziałów. Za dworem znajdują się resztki parku z niewielką sadzawką. Teren wokół ogrodzony, stanowi własność prywatną, nie ma możliwości zwiedzania obiektu. Położona nieco dalej oficyna ma najprawdopodobniej innego właściciela. Niewielki parterowy budynek, murowany z cegły, otynkowany, nakryty dachem dwuspadowym, od lat nieremontowany.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Do Sadowa można bez problemu dojechać komunikacją publiczną. W wiosce dosyć często zatrzymują się autobusy PKS kursujące między Koszęcinem a Lublińcem. Do obydwu wspomnianych miejscowości można dotrzeć pociągiem z Katowic. Wybierającym podróż samochodem proponuję jechać z Gliwic DK 78 do Tarnowskich Gór, skąd DK 11 prowadzi do Lublińca. Z Lublińca należy wyjechać DK 906 w stronę Koszęcina, Sadów znajduje się przy tej drodze. Odległość: w jedną stronę niecałe 60 km. Na miejscu najlepiej zostawić samochód na parkingu przy kościele.

 

Damian Dąbrowski,

Listopad 2009 r.

 

Joomla templates by a4joomla