Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Minkowsky, w latach 1936-45 Seydlitzruh, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości pochodzi już z 1300 r., jednak przez kilkaset lat nie odgrywała ona znaczniejszej roli. W XVII w. właścicielem Minkowskiego był Daniel Hess von Stein (1582-1648), wioska należała również do rodziny von Boeck. Losy miejscowości odmieniły się w połowie XVIII w., kiedy to zakupił ją generał pruski Fryderyk Wilhelm von Seydlitz. Po 1765 r. rozpoczął on wznoszenie rokokowego pałacu, nawiązującego do rezydencji w Sanssouci. Generał zmarł w 1773 r., a budowę zakończono dopiero w 1784 r. dla Wilhelminy Albertyny Mączyńskiej. Później pałac należał do rodzin von Henneberg i von Prittwitz. W 1851 r. Moryc Karol von Prittwitz sprzedał majątek hrabiemu Karolowi Aleksandrowi von Wartensleben.

Rokokowy pałac przebudowany około 1900 i 1917 r. Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta, na wysoko sklepionych piwnicach, parterowy, z piętrową częścią środkową, nakryty dachem mansardowym z lukarnami. Fasada (elewacja południowa) trzynastoosiowa, z centralnym wgłębionym portykiem podtrzymującym balkon. Nad trzema środkowymi osiami fasady trójkątny przyczółek. Elewacja ogrodowa jedenastoosiowa z półkolistym dwukondygnacjowym ryzalitem na osi, zwieńczonym tarasem. Od zachodu do pałacu przylega dwukondygnacyjne skrzydło gospodarcze, przebudowane na budynek mieszkalny. Elewacja wschodnia przekształcona w 1917 r. poprzez dostawienie piętrowej przybudówki. Z elewacji budynku w znacznym stopniu odpadły tynki i ozdobne detale. Pozostały fragmenty boniowania, prostokątne obramowania otworów okiennych, pojedyncze i podwójne pilastry z głowicami o rokokowej dekoracji, jońskie pilastry w wielkim porządku na ryzalicie w elewacji ogrodowej, kartusze herbowe nad wejściem w fasadzie i elewacji północnej. Wnętrza w układzie dwutraktowym, z salonem i sienią z klatką schodową na osi. Piwnice sklepione żaglasto, w pozostałych pomieszczeniach sufity z dekoracją fasetową. Z dawnego wyposażenia wnętrz przetrwała część kominków i stolarki z XVIII w.

Od północy do pałacu przylega park geometryczny, przecięty kanałem. W parku znajduje się neogotycka kaplica grobowa z 1873 r. W części krajobrazowej parku romantyczne ruiny i grobowiec generała von Seydlitza. Na północny zachód od rezydencji dawny folwark z budynkami z XIX w. usytuowanymi wokół dziedzińca gospodarczego.

Pałac wraz z częścią parku jest własnością prywatną, teren ogrodzony, budynek można zobaczyć tylko z zewnątrz.

Zespół pałacowy w Minkowskim został wpisany do rejestru zabytków: pałac nr rej.: 220 z 14.07.1950 r. oraz 902/64 z 26.05.1964 r., stajnia nr rej.: 902/64 z 26.05.1964, park nr rej.: 187 z 31.05.1950 r. i 57/81 z 13.07.1981 r.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd komunikacją publiczną do Minkowskiego jest trudny i czasochłonny. Z Namysłowa do Minkowskiego można dojechać autobusem PKS. Do samego Namysłowa najlepiej dotrzeć pociągiem. Pociągi z Katowic i Tarnowskich Gór docierają do Kluczborka, gdzie należy się przesiąść do pociągu do Wrocławia, który zatrzymuje się na stacji w Namysłowie. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Brzegu. Z Brzegu trzeba wyjechać DK 39 w kierunku Namysłowa, za miejscowością Raciszów lokalna droga w lewo prowadzi do Minkowskiego. Odległość: w jedną stronę niecałe 140 km. Na miejscu najlepiej zostawić samochód na niewielkim parkingu przy kaplicy lub przy zabudowaniach gospodarczych.

 

Damian Dąbrowski,

Marzec 2010 r.

 

Joomla templates by a4joomla