Powiat namysłowski, gmina Namysłów

(nazwa niemiecka: Jauchendorf, Kreis Namslau)

 

 

Rys historyczny i stan obecny:

Brak informacji źródłowych nie pozwala na przedstawienie dziejów miejscowości i dworu. Dwór w Józefkowie został wzniesiony na przełomie XIX i XX. Jest to budynek murowany z cegły, potynkowany, podpiwniczony, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, składa się z części parterowej nakrytej dachem siodłowym i części dwukondygnacjowej z dachem naczółkowym. Fasada dziewięcioosiowa, z głównym wejściem do budynku umieszczonym na osi skrzydła parterowego. Architekturę skrzydła piętrowego urozmaicają liczne ryzality i dobudówki. Elewacje budynku przekształcone, zachowały skromne detale, w postaci obramowań uszatych i nadokienników nad częścią otworów okiennych. Do dworu przylega pięknie utrzymany ogród, pozostałość dawnego parku.

Dwór w Józefkowie można bez problemu zobaczyć z zewnątrz. Osoby zainteresowane mogą w nim również znaleźć nocleg, ponieważ obecni właściciele obiektu prowadzą gospodarstwo agroturystyczne. Więcej szczegółów na stronie:

http://nad.zalewem.prv.pl/

 

Dwór w Józefkowie został wpisany do rejestru zabytków sztuki 11.08.1997 r., pod nr rej.: A-2373/97.

Bardzo blisko od dworu znajduje się zbiornik retencyjny utworzony w 2000 r. na rzece Widawie. Po drugiej stronie zalewu znajduje się wieś Michalice z drewnianym kościołem parafialnym p.w. św. Michała Archanioła. W jego wnętrzu zachowały się piękne polichromie.

 

Informacje praktyczne i dojazd:

Dojazd do Józefkowa komunikacją publiczną jest trudny i czasochłonny. W pierwszej kolejności należy dotrzeć do Namysłowa, najlepiej pociągiem z Katowic lub Tarnowskich Gór, z przesiadką w Kluczborku, następnie z Namysłowa do Józefkowa kursują autobusy PKS. Autobusy te jeżdżą rzadko (8 kursów) i tylko w dni robocze. Podróżującym samochodem proponuję jechać z Gliwic autostradą A4 w kierunku Wrocławia do węzła Nogawczyce, następnie DK 88 do Strzelec Opolskich i dalej DK 94 do Opola. Z Opola do Namysłowa najkorzystniej jechać DK 454. Z Namysłowa trzeba wyjechać lokalną drogą w stronę miejscowości Objazda (ul. Braterska). Za Smarchowicami Małymi należy skręcić w prawo do Józefkowa.  Odległość: w jedną stronę około 130 km. Dwór znajduje się na lewo od drogi, nad brzegiem sztucznego zalewu powstałego na rzece Widawie. Dokładny adres: Józefków nr 12. Samochód trzeba zostawić na poboczu drogi.

 

Damian Dąbrowski,

Sierpień 2010 r.

 

Joomla templates by a4joomla